Vad ger ni era gerbiler för mat?
Hejsan! Jag har ju en "hemsida" där det står lite fakta osv, men jag tänkte också ha en flik för mat, där kommer det att stå olika blandningar. När jag skaffade gerbiler kommer jag ihåg att jag undrade hur jag skulle blanda maten, och jag googlade men hittade inget.
Skriv gärna hur många procent fett och hur många procent protein det är i. :)
Jag brukar ge min gerbil "dogmans vänner för alltid" kalasmat för smådjur. Ibland ger jag min Gerbil jordnötter med skal och allt och så brukar jag ge din gurka ibland.
den*
Gerbil nature och försöker ge dom olika grönsaker mm. Men dom ratar färskmat rätt hårt. Som godis ger jag pumpakärnor, solrosfrön och mandelspån.
Sometimes we must choose between what is right and what is easy
Gerbil Nature ger jag mina gerbiler också.
Gerbil nature. Väldigt bra och billigt.
Jag ger mina gerbiler gerbil nature och som godis får dom solrosfrön, försöker ge dom färskmat också men det är inte så särskilt populärt, iallafall inte för Merry men Nalle tycker väl det är rätt okej :P men de verkar gilla ruccola, dom åt upp allt när de fick smaka det :)
detta ger jag mina gerbiler.
sen får de färska örter, grönsaker och bär.
Total vikt: 280 gram
Total mängd protein: 36,2 gram
Procent protein: 36,2/280 ungefär lika med = 13%
Total mängd fett: 21,01 gram
Procent fett: 21,02/280 ungefär lika med = 7,5%
Gerbil nature
Dogs is my world ♥