Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettmat-utfodring
Läst 815 ggr
panini
2013-04-28 13:18
0

Gräsfrön

Kan man ge gerbilerna Gräsfrön? Alltså att man blandar ner det i maten? :)

moawi
2013-04-28 13:51
0
#1

Det borde ju gå fint med tanke på att de kan äta färskt gräs :) Men kanske kan någon som vet säkert bekräfta?

Annars kan man ju ta lite ekologisk jord eller torv eller dyl och så plantera gräs eller havre i. Jag gjorde det i en kokosnöt en gång och stoppade ner i buren. Skitsnyggt! (Så länge det nu får stå kvar ovanför spånet vill säga 😉). Och det är kul för gerbilerna att ha ngt att mumsa på.

panini
2013-04-28 13:55
0
#2

#1 Ja det tänkte jag också på, och de borde ju äta liknande saker i naturen. Vet att dvärgisarna kan äta gräsfrön iallafall.

Haha "(Så länge det nu får stå kvar ovanför spånet vill säga)" Hahah älskade den kommentaren ;P För det är ju facktist sant :P

panini
2013-04-28 16:04
0
#3

Någon som vet då jag håller på att blanda gerbilernas mat nu :)

Disyerto
2013-04-29 15:38
0
#4

Man bör vara uppmärksam på att man inte köper någon gräsfrö sort då som är behandlad med fuktighetsbevarande ämne, tror inte det är så bra för dem att få i sig det dagligen. Men om du menade färska från naturen vet jag inte

Mvh Annika - Registrerad uppfödare av gerbiler
kika gärna in på Disyertos hemsida