
Intresserad utav Samla
Mitt intresse för dessa Samla boxarna från IKEA har väckts. Men går lite och velar.. Är ju perfekt att stapla osv! Speciellt då man har några stycken och pojkvännen kanske inte är så intresserad utav stora akvarium här & där… (även om han får leva med det ;))
Men undrar ändå lite grann som jag ska försöka summera i enkla frågor;
1; Hur stor är bitrisken?
2; Vilka storlekar finns det och vilka priser?
3; Hur har ni gjort gällande locket & lufthålen?
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
1. Du kan kolla in ett inlägg som heter "bitit hål i Samla?" så är det inte många som har haft gerbiler som gnagt sig ut ur samlan
. 2. Lock: 5L 6kr, 11/22L, 10kr, 45/65L 20kr, 55/130L 40kr Lådan: 5L 9 kr, 11L 15kr, 22L 25kr, 45L 49kr, 55L 79kr (OBS! Endast 18cm hög!!), 130L 149kr.
3. Såhär har vi gjort till våra hamstrar. Vi har skurit ut locket med en sticksåg och borrat små luft hål på sidan (Långt upp) och sedan tagit nät och "sytt" fast det med ståltråd.
Bild;

Går lite och velar fram & tillbaka :P Vilka storlekar har ni? hört att 65L ska räcka men är dem bara 18cm höga så vill jag ju inte ha en sådan.. Dock är det ganska stor prisskillnad mellan denna & 130L, Skulle funnits något mellanting, haha. Inte sett lådorna själv "live" så har svårt att bedömma storlekarna..
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com

Lagt ut några burar på blocket så får se om någon svarar. Blir det något köp så får jag iallafall ta och beställa hem en 5 lådor och testa mig på det, haha.
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
H9ihi, osm jag skrev över så är det 55L som är 18cm hög. Jag vet att Tsunamis använder sig utav 65L (67L) till sina. :)
Kan du länka till annonsen? Har sett annonsen men kan inte hitta den.. :/

Den är precis insatt; http://www.blocket.se/ystad/Akvarie_burar_44640751.htm?ca=23_15&w=0
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
#5 Hade du inte en likadan annons fast lite äldre innan..? hihi :)

#6 jo har haft dem ute innan, fick några förfrågningar på de två största burarna men ångrade mig när det väl kom till kritan. Men får ta mig i kragen nu, får tyvärr inte plats med så "långa" burar. Klart dem ska ha passande längd, men smidigare med burar som man kan stapla på någorlunda sätt, så får helt enkelt bita i det sura äpplet och säga adjö, haha.
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Den på 67 l samla har jag också till mina "gammeltanter" och den där säkert 30 cm hög - så man kan fylla på med massor av spån i dom och det blir finfina gångar :)

#8 amen det låter ju helt perfekt! Är det dem som kostar 79? (99 med lock?)
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Jag har för mig det - men var ett par år sedan jag köpte den jag har. Vet att den inte var speciellt dyr i alla fall :) Jag ska faktiskt köpa flera då det är väldigt smidigt med locken också.
Jag använder dom som är 85 mycket bättre än 67 :) lättare och stapla också :p

Jaså finns det dem i 85L? Vad kostar dessa :)?
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Ska se om jag hittar länk.. kostar 199 med lock.

#13, fast det är ju samma pris som Samla boxen på 130L :P
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Jo fast den är lättare att stapla då man kan öppna locket fast man har en ovanpå. :) så väldigt smidigt :p

#15 öppna locket fast man har en ovanpå :P? nu hängde jag inte alls med, haha.
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Locket lutar fram. Kolla på ikeas hemsida på samlalådorna. :)
Men botten ytan på 85L är inte så stor.
+ att jag har hört från flera som staplat 85L att locket typ.. vicker ssig lite uppåt så att en litenn gerbil enkelt kan komma igenom.. :)
Samla 65L; 79kr
Bredd; 57cm
Djup; 39cm
Höjd; 42cm (Högre än mitt 160L Akvarium, haha!)
Lock; 45/65L; 20kr

Det får nog bli 5 65Litare :)!
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
Jag har bara 65L nu och har haft det i x antal år (minns inte när jag skaffade det ;) inga djur har gnagt sig ut här i alla fall. Det finns ju lite kanter innuti lådorna men de är så stora och avrundade att ingen av mina fattat att man kan gnaga där. De är också väldigt höga så jag fyller på med så mycket spån jag kan (beror en del på hur mycket jag får plats med i soporna utan att behöva åka till tippen)
Hade gärna haft de som är 85 men det funkar inte med min lock-lösning + katten skulle kunna välta en stapel. Locken köper jag altså inte utan jag har hela taket i nät istället som jag bara viker ner över kanten. Gäller att ha ett bra nät som är böjbart men håller formen själv.
Enda som blir med plastlådor är att botten ofta blir lite skrovlig av alla gerbilklor som gräver och krafsar. Då blir de lite svåra att göra rent men det funkar med svinto och ångtvätt (Biltema) för mig.
MvH Tsunamis

Har du någon ÖB i Ystad? Jag köpte en 60 liters till killarna som de bodde i första tiden. Funkade jättebra, går att stapla och locket är lätt att göra hål i. Nu bor de i största samlan (tittut bor ju ffa i "slottet") och de trivs super. Men den är otymplig och tar mycket plats, så hade jag varit uppfödare med behov av många burar skulle jag inte ha den stora.
#23 Hur mycket kostade den..? :)