Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikett: hälsa-sjukdomar
Läst 848 ggr
[Ökentjejen]
0

Klorna har försvunnit på ena baktassen!

Hej!

För några dgara sedan så åkte jag iväg på en hajk och när jag kom tillbaka så sa min mamma till mig att min ena gerbil Flisna inte stödde på ena bakbenet alls. Jag gick då till buren och tog upp henne och såg då att hon hade rivit bort alla sina klor på hennes högra baktass!

Vi har varit hon veterinären och hon sa att det ändå ser rätt så bra ut. Det var inte infekterat och lite svullet,vilket visar att hon har blodcirkulation i tassen. Hon visste inte om klorna kommer att växa ut igen,det beror på hur långt in dom har gått av.

Jag har kollat igenom buren och vart hon kan ha fastnat. Jag har tagit bort krukan som var i buren eftersom hon kanske kan ha fastnat i hålet som är i botten. Annars finns det inget farligt.

Hon river upp såret ibland och då brukar jag ta och blöta ner en tops och försöka tvätta såret så gott jag kan.

Hur kan hon ha blivit av men klorna? Kommer hon att bli bättre om jag gör så som jag gör nu eller ska jag göra något annat?

BettaSplendens
0
#1

Usch vad hemskt! Kan hon ha fastnat i taket (om ni har nät)?

[Jessica_91]
0
#2

Lägg upp bilden på hennes tass här också :)

svartkanin
0
#3

Samma hände mig och en av mina första gerbiler. För det första så hade jag en gallerbur (visste inte bättre, var 8 år) till gerbilerna så hon kunde ha fastnat eller ngt för alla klorna på ena baktassen var borta när jag såg att hon inte stödde på bakbenet. Hon satt även och gnagde på foten av smärta (?). Riktigt hemskt! Vi ringde till veterinären och dom rekomederade Avlivning, foten blödde, var infekterad och så… Aldrig mera gerbiler i gallerbur kan jag då säga!

Hoppas att det inte blir samma sak för din gerbil!

Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se

[Ökentjejen]
0
#4

Usch vad hemskt!:( Hoppas att jag inte behöver avliva henne… Jag har akvarium,så något galler har hon inte fastnat i i alla fall.

ks.gerbil
0
#5

Åå fy :/ om du lägger upp bild kanske det blir lite lättare att ge tips?

Gerbil-hemsidan hittar du HÄR

Midgårds
0
#6

Nu tror jag inte att detta kanske just gäller din gerbil men jag har hört att även vissa biter bort sina egna klor ibland men det är främst om de är extremt understimulerade/deprimerade.

Men kan du råka ha något som vasst i buren som kanske en kruka eller något ? ser det ut som att de avskurna eller finns de delar av klor kvar etc?

[Ökentjejen]
0
#7

Ja,jag hade en kruka men den är borta sen igår. Jag har försökt att lägga upp bilder men det går av någon anledning inte.:/ Men idag tycker jag att hennes tass ser mycket bättre ut!:) Ska försöka få till bilder.. Jag hade tänkt att om jag inte märkte någon förbättring idag så skulle vi få ta att ringa veterinären imorgon,men som det ser ut nu så läker det fint av sig självt!:) Hoppas nu att det fortsätter så!;)

Midgårds
0
#8

Ibland blir de gnasigt ifall bilderna har några tecken i sitt namn so inte är siffror eller bokstäver har jag märkt.

Skönt att det är lite bättre nu då :)

[Ökentjejen]
0
#9

Bara det att jag bara har bokstäver…;):P Ja verkligen! Det är ju fortfarande inte bra,men bättre.:)

[Ökentjejen]
0
#10

Jag får länka bilderna istället eftersom det är något knas.;) Hoppas att dethär funkar i alla fall!:) Hennes tass för några dagar sedan: http://www.zoonen.com/visabild.asp?oid=3470078 Hennes tass igår: http://www.zoonen.com/visabild.asp?oid=3470979

[KKlara]
0
#11

Aj, aj, aj! Det såg inte så skönt ut! :O
Dock är jag inte så kunnig på sånt här så jag överlåter det till som andra.

//Klara

Justbe
0
#12

Usch stakars dig och Flisna?!

Jag lever inte för att äta Jag äter för att leva.

Jag är en medis på Barnens iFokus.

[Tassy]
0
#13

Aj stackarn! Men håller med om att såret ser fint ut, dvs ingen infektion och det läker fint. Du kommer inte att behöva avliva henne Glad

Det ser inte ut som hon har fastnat tycker jag, men jag har ingen spekulation om hur hon har kunnat få en så omfattande skada. Har du funnit blodspår någonstans utom i ströet?

ks.gerbil
0
#14

VD bra att det läker bra!

Gerbil-hemsidan hittar du HÄR

[Ökentjejen]
0
#15

Flisans tass blev riktigt bra,helt som förut faktiskt! Förutom en sak,att klorna inte hade växt ut men det är ju som sagt inte säkert att dom kommer göra. Tyvärr så såg jag för några dagar sedan att det var ett litet sår och imorse så var det helt upprivet,igen… Ungefär som på den första bilden fast nu är det inte alla tår utan "bara" tre… Är just nu påväg till mormor och morfar men jag kommer hem på lördag morgon och då ska vi ringa veterinären och beställa en tid om det inte blivit bättre. Vi gör det kanske även om det inte har blivit bättre.. Men hur ska jag göra för att hon inte ska riva upp såret? Vet inte vad hon kan ha rivit upp det på den gången,jag har kollat och det finns inget farligt i buren så hon kan ju ha bitit/rivit upp det.