Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettbilder-berättelser
Läst 1171 ggr
ks.gerbil
2012-05-06 13:29
0

era lock

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

jag blev lite inspirerad av moiz jätte bra artikel om hur man kan bygga lock… visa gärna era lock och förklara lite hur de är uppbyggda :)

här är min då :P det är två ramar där vi har lagt galler imellan :)

Gerbil-hemsidan hittar du R

[Louisez98]
2012-05-06 14:25
0
#1

Oh, ska strax visa mitt :D

Stasen
2012-05-08 21:35
0
#2

Har tyvärr ingen bild på mitt lock, men det är Biltemas grillnät. Sådant som man sätter fram på grillen på bilen, som jag klippt i rätt storlek så det ligger på terrariet. Det är både billigt och snyggt tycker jag =)

PandanNilsson
2012-05-08 21:38
0
#3

Jag har ju samla låda.. Men jag är inte helt klar med locket för jag har helt enkelt inte haft tid att göra klart den.. :S

Med vänliga hällsningar Pandan.
Medarbetare på Te ifokus.

Kolla in min kaninuppfödar sida! här/

Misan89
2012-05-10 14:22
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Här är mitt lock,
Gjord av en tjockare plywood skiva som vi senare sågat hål i, och sedan satt nät.
På sidorna av plywooden har vi satt trälister som går ner över glasets utsida som gör att locket inte riskerar att trilla av. Då jag dessutom har katt så krävdes det att locket verkligen var stabilt om katta nu hade tänkt att stapatsera ovanpå =)