Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettbilder-berättelser
Läst 3862 ggr
moawi
0

Kull 1 är här!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Nu är de efterlängtade bebisarna äntligen här!

Imorse klockan åtta, prick, började Jean föda och jag hade turen att få kunna se det. Vid halv tio - tiden hade alla ungarna kommit.

Nu är de räknade, sex stycken babyrosa små godingar blev det! Dessvärre var en av dem död. Jag begravde den lilla plutten i skogen vid vår tomt, så där vilar h*n nu i vårljuset tillsammans med Elysian och Tequila. Men men, det är livets gång och man får se det från den ljusa sidan: jag har ju faktiskt fem små ungar kvar som lever och mår bra, och som blir väl omhändertagna av mamma Jean.

Välkomna till världen!

jule
0
#1

WUHUUUU Grattis!!! :D Tungan ute

deleteduser
0
#2

Gud vad mysigt med bebbar! Kyss

moawi
0
#3

#1 Tack!! Skrattande

#2 Ja gud ja, nu ska här mysas de närmsta sex veckorna! Kyss

gothic_eve
0
#4

Grattis!

Ta vara på tiden med dom små - det går så otroligt fort Glad

moawi
0
#5

#4 Jo det gör ju det! Tur då att jag planerar en kull till att trösta mig med sen :p

[_hsleiufhbtv]
0
#6

Grattis! :D Så himla härligt med bebisar.. Man blir ju sugen igen..

Tsunamis
0
#7

Grattis! Glad

MvH  Tsunamis

[xDAMPBOBPSYKFALL]
0
#8

Åh bebisar :D grattis:)

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

#6, #7 och #8 Tack! Skrattande

Här kommer några fler bilder som kanske kan stilla ert bebissug lite, hihi :p

Vid den här bilden gick ju skärpan helt åt pipsvängen, jag hade inte riktigt koll på det eftersom jag fick vara så snabb medans Jean åt en liten bit mat. Men jag tycker den var värd att lägga upp ändå, eftersom de ligger på rad och håller om varandra så gulligt Kyss

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Här tog jag några snabba bilder medans jag hade lyft ut Sill och Jean för att kolla till dem.

Här ser man att de fått rejält med mat iaf, hihi.

[_hsleiufhbtv]
0
#11

#10 Nejmen åh, nu blir jag ju bebissugen igen Oskyldig

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Hoppsan, ni får visst med lite SHF-reklam på köpet också Oskyldig

De ser för övrigt ut som blackisar hela högen. Möjligen nån slate kanske i så fall.

moawi
0
#13

#11 Förlåt! Oskyldig

[_hsleiufhbtv]
0
#14

#13 jag som skulle vilja ha en bebispojk till onyx som blir ensam imorgon.. Typiskt att mamma vägrar med nya små liv Rynkar på näsan

Clariiz
0
#15

Grattis till de små! :)

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

moawi
0
#16

#14 Ah vad tråkigt :/

#15 Tack! Glad

ks.gerbil
0
#17

Imorgon kommer jag ;-) GRATTIS!!! Till dina små plutti pluttisar ;-)

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#18

#17 Tack! :) Var det inte på tisdag du skulle komma eller är jag ute och cyklar? :p Men det går förstås bra att komma imorgon också, det spelar ingen roll :)

ks.gerbil
0
#19

jo jo det va jag som är ute och cycklar haha jag tänktelite fel :PJo

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#20

Okej… vänta lite med att kommentera nu, för nu blir det…

…bildbomb! Cool

Först ut:

Nu har jag fotat alla bebbar uppe i handen! Jag vet dock inte riktigt vem som är vem, hehe… Kan bli ett problem så småningom :p

Tsunamis
0
#21

Ta det lugnt med hanterandet första veckan bara. Skadar inte att vara på den säkra sidan.

MvH  Tsunamis

moawi
0
#22

#21 Japp, detta var bara för att se så att alla hade ätit och att ingen var liten och svag eller liknande. Så en vän som var här samtidigt hjälpte mig att passa på att ta kort på dem när jag ändå tittade. När jag kikade ner på dem i förmiddags var det bara för att se hur många de var och att de levde. Jag hann egentligen inte se mer än så, nu tittade jag lite på var och en för att se så att alla mådde bra och hade ätit som sagt. 
Fast det kanske jag skulle låtit bli, jag kanske inte skulle tagit upp dem direkt så? Skäms

moawi
0
#23

För övrigt så lyckas jag inte ladda upp fler bilder för tillfället, står bara unknownn error hela tiden :/ Jag får fortsätta senare :)

ks.gerbil
0
#24

Hur gör du sen när du ska sära på dem? Hehe jag är inte så duktig på sånthär :P

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#25

#24 Sära på vilka menar du? :)

Här kommer några fler bilder som jag inte lyckades ladda upp igår.

Först trodde jag att alla ungarna var blacks, men när jag tittade lite mer noggrant på dem andra gången så upptäckte jag att en av ungarna är ljusare än de andra. En slate kanske?

moawi
0
#26

Jaha det funkade ju jättebra… Jag får väl vänta ytterligare då.

PandanNilsson
0
#27

Grattis till ungarna ännu en gång! Glad

Med vänliga hällsningar Pandan.
Medarbetare på Te ifokus.

Kolla in min kaninuppfödar sida! här/

moawi
0
#28

#27 Tack så mycket :)

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#29

Äntligen, nu tror jag att det fungerar. Här är bilden som skulle vara i #25.

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#30

Tjena!

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#31

Sötnos! (Dålig skärpa dock, jag vet)

Dessa bilder är tagna första dagen.

För er som inte har sett gerbilungar i verkligheten så kan jag säga att de är mycket mindre och (ännu!) sötare än på bild Glad

ks.gerbil
0
#32

Jag fick svaret när jag va hemma hos dig moiz ;) jg menade sära på föräldrarna :P har du tänkt på några namn?

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#33

Nu över till alldeles nytagna bilder från ikväll. Det var spännande att se dem då jag inte tittat på dem på två dagar (däremot hört, haha).

Jag har försökt titta på färgerna och kön. Det är inte lätt kan jag då säga… Men jag tror att det kan vara två hanar och tre honor. Men jag ska kolla mer på könen senare, är väldigt svårt än så länge.

Och den lille plutten jag trodde var slate, det är han inte. Är ganska säker på att han är en nutmeg i stället.

I bild #25/#29 såg han mörkare ut i verkligheten, det var det som gjorde att han såg ut som en slate snarare. Men en nutmeg tippar jag på nu då alltsåGlad

Och jag tror att han är en hane.

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#34

På dessa bilder är ungarna då fyra dagar gamla. Oj vad tiden går fort!

De växer snabbt. Färgerna börjar framträda mer. Öronen börjar fällas upp som ni ser. Morrhåren har börjat komma. De rör sig mer "gerbilaktigt" så att säga, och inte så klumpigt som den första dagen.

Förutom nutten, så tror jag att ungarna kan vara både black och slate. Men än så länge är det svårt att se, eftersom jag inte riktigt vet om det är ljuset eller naturliga skiftningar eller något annat.

#32 Yes, kulltema är så gott som spikat. Men jag väntar med att gå ut med det officiellt, tills jag döpt alla ungar, och tills dess måste jag ju veta könet mer säkert. Och kanske se skillnad på dem också kanske, det kan ju vara en bra början ;)

Tsunamis
0
#35

#33 mistänkt likt en Nutmeg, kan ha fel. Men det märker du ju ganska snart!

Könsbestämning är ganska lätt när de är små tycker jag, honorna och hanarna ser förstås inte likadana ut 'pluppen' och dessutom har honor spenarna som syns som prickar längs hela magen.

MvH  Tsunamis

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#36

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#37

#35 Jag kan inte se några spenar riktigt än, så det var därför jag tyckte det var så svårt… Ja vi får se om det blir nån liten nutmeg eller inte :)

Här kommer nästa bild också. Hihi, ett sånt litet gristryne ;)

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#38

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#39

Sista bilden.

jule
0
#40

Går allt fortfarande bra med dem ?? :)

moawi
0
#41

#40 Japp, tänkte att jag ska göra ett nytt försök med att kolla kön idag och snart så kan de förhoppningsvis få namn :)

ks.gerbil
0
#42

ska du ha någon namn tema?

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#43

#42 Japp, avslöjar det sedan när alla ungarna fått namn :)

ks.gerbil
0
#44

43# NAAAAAAJ jag vill veta nuuuu… haha jaja Oskyldig

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#45

Jag har något väldigt tråkigt att berätta…

Igår kväll fann jag två av ungarna döda. Jag har haft en så jobbig vecka redan och detta blev på nåt sätt "pricken över i:et" på ett negativt sätt.

Inte nog med att jag i onsdags var tvungen att ta min Theo till Avlivning. Och att förra söndagen upptäckt en död unge. Jag kan inte riktigt ta till mig att hälften av ungarna faktiskt är döda, och att min "gerbilkyrkogård" gått från två gravar till sex gravar på fem dagar.

Sömnbrist, väldigt mycket press i skolan, stress och mycket annat gör att jag stundtals inte mått så bra. Jag har liksom tappat orken och det är knappt jag orkar byta sanden, vatten m.m.

Men jag hoppas att saker och ting lugnar ner sig snart så att jag kan njuta av tiden med de ungar jag har, och underbara Sill och Jean. Försöka se det från den ljusa sidan… :)
Jag återkommer mer i den här tråden senare, men just nu känns det bara lite jobbigt som ni förstår.

ks.gerbil
0
#46

men vad hemskt :O :( du som verkar vara så pigg och positiv hela tiden :( det känns väldigt konstigt :( hoppas allt går bra nu med de ungarna som lever och vi hoppas att allt går bra med dem :( theo den lilla fina gubben :( hoppas nu ikaros (stavar man så) hittar nån ny liten krabat att sova med.. tröstkramar till dig och gerbilerna moa :* :(

Gerbil-hemsidan hittar du R

jule
0
#47

Oh nej va tråkigt att höra om theo o ungarna :(

kram!

[xDAMPBOBPSYKFALL]
0
#48

Ingen bra början. Men sådana grejer man tyvärr måste vara berädd på :/ Det var just skolan som satte stopp för mina avelsdrömmar, rädd att jag skulle gå under helt med stressen. Men lycka till med framtida avel hjärtat!

Anne.K
0
#49

Usch så tråkig :( hoppas du blir på bättre humör snart så du kan njuta av de du har kvar iaf, tröstkramar till dig Moa!

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

PandanNilsson
0
#50

Åhh.. :'( Tråkigt med theo och de förlorade ungarna. Men se på det lite positivt. Inte för att de finns nåt positivt med att gerbiler dör. Men att du har fotfaranade kvar massa fina och friska ungar! :) Och det är väll värt mödan? Styrke kramar från mig! <3

Med vänliga hällsningar Pandan.
Medarbetare på Te ifokus.

Kolla in min kaninuppfödar sida! här/

moawi
1
#51

Tack alla, kramar till er med! Kyss

Tuff start, men nu känns det mycket bättre. Idag tänkte jag ta upp och kika på lite ungar! Namntemat jag tänkte ha först, har jag nu bestämt mig för att spara till en senare kull, då jag gärna ville ha fem namn. Men jag har ett nytt tema nu som jag ev. kommer att använda på den här kullen. Så om jag kan se könen bra så blir det nog lite namngivning idag också. Back on track alltså! :)

PandanNilsson
0
#52

Jätte bra Moa! :) Hur många ungar är det kvar?

Med vänliga hällsningar Pandan.
Medarbetare på Te ifokus.

Kolla in min kaninuppfödar sida! här/

moawi
0
#53

3 stycken

ks.gerbil
0
#54

åå med spänning väntar jag på namn temat :) hoppas allt går som planerat det sista nu :*

Gerbil-hemsidan hittar du R

PandanNilsson
0
#55

Okey :-)

Med vänliga hällsningar Pandan.
Medarbetare på Te ifokus.

Kolla in min kaninuppfödar sida! här/

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#56

Temat är Stjärnbilder på latin.

Säg hej till (från vänster) Aquila, Crux och Lynx!! Bilden är tagen i går, tio dagar gamla.

Aquila, hona, black.
Crux, hane, nutmeg. 
Lynx, hane, black.

Jag kommer att behålla alla tre själv.

Aquila kommer att få stanna hos mamma Jean.
Crux får bo ihop med pappa Sill.
Lynx kommer att få flytta in hos Ikaros.

Lynx är lite mindre än sina syskon men verkar sedan i går både piggare och mer utvecklad, så jag hoppas och tror att han snart kommer ikapp.

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#57

Syskonkärlek! Kyss

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#58

Här var det mat på gång! Eller inte…

[_hsleiufhbtv]
0
#59

Nejmen åh :* Urgulligt tema också!

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#60

Snutte!

moawi
0
#61

#59 Åh tack :D

jule
0
#62

Sötnosar!

BettaSplendens
0
#63

Alltså gud, dom är helt underbara Kyss Längtar tills vi får se bilder på dem med öppna ögon!

Clariiz
0
#64

Sötisar! <3

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

ks.gerbil
0
#65

Nej men åååå :* puss puss puss ok jag slutar :P men de tre ungarna fyller ju allt! Vilken tur i oturen verkligen!

Gerbil-hemsidan hittar du R

ks.gerbil
0
#66

Nej men åååå :* puss puss puss ok jag slutar :P men de tre ungarna fyller ju allt! Vilken tur i oturen verkligen!

Gerbil-hemsidan hittar du R

Smullis
0
#67

Jag dör, så ljuvliga dom är! Urgulliga, nästintill olagligt söta Kyss

/Smull, Fonso, Denzel, Rowley, Lissi, Birk, Kai, Paisley och jag! ♡

moawi
0
#68

Tack för alla kommentarer! Ja, ursöta är de ^^

deleteduser
0
#69

Men guuuud *sockerchock* Kyss

moawi
0
#70

Tyvärr klarade sig inte lille Lynx i alla fall :/

ks.gerbil
0
#71

70# :( vad hände? om man får fråga såklart :)

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#72

#71 Inget speciellt, han klarade sig inte bara. Han var lite mindre än sina syskon och låg efter i utvecklingen. Igår var han lika pigg som sina syskon och jag trodde han skulle klara sig. Men tyvärr, lika snabbt som det verkar bättre kan det bli sämre igen. De är ju så små. Jag funderade på stödmatning med apoteket var stängt… Menmen, det är naturens gång.

ks.gerbil
0
#73

72# va synd verkligen :( har du tänkt på något sätt att få en vän till ikaros?

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#74

#73 Jag hoppas på en hane till honom ur nästa kull :)

ks.gerbil
0
#75

74# okej så enkelt va det :P så nu önskar jag dig veeeerkligen lycka till med de sista ungarna… Glad

**
**

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#76

#74 Haha aw, tack :)

gothic_eve
0
#77

Vilka sötnosar du har Moiz.

Så synd att ett par av dom små inte har klarat sig - beklagar :(

Jag har också haft olika storlekar på bebisarna i mina kullar och det syns fortfarande vem som är lite större och lite mindre nu när dom största är fem veckor gamla, även om dom har vuxit ikapp väldigt bra.

moawi
0
#78

Nu öppnas här ögon… ;)

[_hsleiufhbtv]
0
#79

Bilder är ett måste! ;)

Denna kommentar har tagits bort.
moawi
0
#81

#79 Kommer.. :)

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#82

Jag? Visa att jag har öppnat ögonen? Psch… Skulle inte tro det du!

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#83

Okejrå…Oskyldig

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#84

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#85

Tvättar sig

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#86

Crux öppnade sitt ena öga i morse, och det andra senare under dagen. Aquilas ögon var stängda…

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#87

Men…

10 minuter senare!

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#88

Tötis…

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#89

Bästa sovstället!

Så fort jag klappade Crux över ryggen lade han sig platt och somnade på direkten.

moawi
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#90

Vaffö du väcka mig?

moawi
0
#91

Hoppsan klockan är ju inte alls mycket Oskyldig Video/videor kommer imorgon ^^

Anne.K
0
#92

Men åååååååh sockerchock här borta

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

Anne.K
0
#93

Och halva min text försvann tydligen. Nåja, riktiga sötnosar du har iaf :D

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

ks.gerbil
0
#94

Nawww! Vilka söta :-* bara en fråga är nutmegs så ljusa i början?

Gerbil-hemsidan hittar du R

[_hsleiufhbtv]
0
#95

Åh nu blir man ju sugen på bebisar igen.. :( riktigt söta små du har!

ks.gerbil
0
#96

Du…. Vi behöver mer bilder!! För man såg inte aquilass ögon så bra så det är jätte viktigt att vi gör det :* nä ;)

Gerbil-hemsidan hittar du R

Tsunamis
2
#97

Sötaste tiden ever, helt klart Glad Snart är mina blåisar i samma ålder och då fasen ska det fottas!

MvH  Tsunamis

moawi
0
#98

Men oj, skäms på mig, jag glömde ju svara :p

Tack för alla kommentarer! :D

#94 Jupp, vid 8 v ålder (? nåt sånt, kommer inte ihåg) fäller de päls och ändrar färg. I början ser de nästan ut som DEH's som du ser :)

Video är på väg upp på youtube, jag bäddar in här så fort det har laddat klart :)

ks.gerbil
0
#99

ok :D fast jag får väl se imorn -.- måste gå nu :(

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#100

#99 Ah okej vad synd, här är den i alla fall:

Ni får ursäkta ljudet i bakgrunden, det är de andra gerbilerna som härjar ^^ 
Och kolla in Cruxs rutchkaneåkning 0:40 Tungan ute

BettaSplendens
0
#101

#100

Har bara en sak att säga, D'AAAAWWWW!! Kyss

[_hsleiufhbtv]
0
#102

#100 gulligaste tiden någonsin med bebisar! Snyggt åk för crux där också ;)

ks.gerbil
0
#103

NAAAAAAAAAAAAAAWWWW!!!! GUD VA BERÄDD PÅ ATT JAG KOMMER OCH TAR DEM!

hehe.. roligt att åka ruchkana crux ;)

Gerbil-hemsidan hittar du R

Tsunamis
0
#104

Söta!

MvH  Tsunamis

[Tassy]
0
#105

haha, bäbisrumpor när de är som sötast Kyss

moawi
0
#106

Aw, Aquila och Crux tackar för komplimangerna :)

gothic_eve
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#107

Mina småttingar såg ut som DEHs allihopa när dom fick päls.

Här är ett par av dom ca 2 ½ vecka (dom båda vitfläckiga honorna) är nutmegs båda två och har nu vid ca 4 veckors ålder börjat utvecka lite mörkare strån.

(den helfärgade är en saffron så honom kan man inte jämföra med)  ;)

Jessicahagstrom94
0
#108

åååh, dör lite! älskar gerbiler, så himla gulliga! blir sugen på att skaffa igen ju! synd att jag inte får :s

svartkanin
0
#109

#90 Fullkomligt avlider! Kyss

Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se

moawi
0
#110

#107 Ah där ser man, så pass tidigt till och med :) Mycket söta bebbar du har ^^

#108 och #109 Tack för era kommentarer, hihi :)

deleteduser
0
#111

Hur går det med gulligrisarna? Har du någon bild du kan bjuda oss på?Oskyldig

moawi
0
#112

#111 Jo det går fint ^^ Så söta är de när de går på upptäcktsfärder i buren.

Har lite bilder i kameran. Men nu måste jag plugga, så jag lägger upp dem lite senare :)

BettaSplendens
0
#113

Hur går det med dom? Glad

moawi
0
#114

Jo det går bra :) Jag har varit lite dålig på att uppdatera med bilder som jag lovade men det kommer snart :)

BettaSplendens
0
#115

#114 Dwt var ju bra att höra! Ja vi vill jätte gärna se bilder på sötnosarna :D

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#116

Crux 4 veckor, alltså förra veckan :)

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#117

Crux igen, 4 v. Världens smajl haha Tungan ute

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#118

Hade bara den här bilden på Aquila vid samma fototillfälle. Skymd bakom mamma dock :p Men man ser storleksskillnaden.

ks.gerbil
0
#119

åå vad sööta Kyss

117# haha: Skrattande

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#120

Nu över till minuterfärska bilder från idag.

För ett tag sedan började jag nästan fundera på om Aquila är slate trots allt, för hon har blivit så grå på magen. Men nu tror jag bara att det är bebispäls, för Crux har liknande, ljusare päls främst på magen och upp mot sidorna och öronen. Det ser man här.

För övrigt är de såå himla lena och mjuka att hålla i ^^

ks.gerbil
0
#121

120# jag vill också håålla Kyss

Gerbil-hemsidan hittar du R

Anne.K
0
#122

Men så fina de blivit :)

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

moawi
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#123

#119 Hihi tack :)

Här är Aquila bland de nya ungarna. Hennes modersinstinkter verkar ta över ;) Hon är så söt när hon ska in och lägga sig där hela tiden. Notera det lilla svarta under henne, gissa vad det är… ;)

moawi
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#124

#121 Det är la bara att bege sig hit med detsamma ;)

#122 Tack :) På söndag är de 6 veckor! Tur att de inte ska flytta då :p

Nomnomnom, tugga mattes ringar, det är livet det!

ks.gerbil
0
#125

124# de har en sån fjunig päls Kyss haha jag ska bara fråga om jag får låna bilen då Flört

Gerbil-hemsidan hittar du R

moawi
0
#126

#125 Javisst, bara att gasa och köra Skrattande

BettaSplendens
0
#127

Jag vill också ha fluffbollar Kyss

Tsunamis
0
#128

Söta pluttarna :)

MvH  Tsunamis

moawi
0
#129

#127 Hihi :p Du kanske kan sy nåt fluffigt i slöjden och mysa med annars? Oskyldig

#128 Tack, ja de är så söta så :) Crux är så söt i sin färg också, ska bli kul att se när han fäller, det är ju så gulligt :)

Diskussionen har nått max antal kommentarer. Du kan inte skriva fler kommentarer.