Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettburar-inredning
Läst 2374 ggr
Luju
0

Borra hål i glas?

Jag är sugen på att genomföra ett litet projekt med mitt gerbilhem. Jag är sugen på att öka på akvariumet med ett litet glas/plexiglasrum på sidan av. Vill att det ska bli ett "rum" med spån och små hus, och ett "rum" som är som en sandvärld :) Med inspiration från Jessica_91

http://gerbiler.ifokus.se/discussions/4e1dec66d4ebea695c00057b-kul-pyssel-for-dig-och-gerbilerna?4d71246fb9cb4621410466f9-1

Är det någon här som har testat att borra hål i glas tidigare? Behöver göra ett hål så det kan gå ett rör mellan "rummen", men vet inte riktigt hur jag ska gå tillväga

Allting händer av en orsak

Värdinna på Återbruk i Fokus

Luju
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En bild på mitt akvarium nu

Allting händer av en orsak

Värdinna på Återbruk i Fokus

JohannaEkroth
0
#2

Borra hål i plexiglas är lätt. Det är bara att borra med en vanlig allroundborr utan att trycka. Jag har borrat hål och sågat därefter med bågfil i en av mina dunaburar som jag hade.

Glas är knepigar, mycket knepigare(!) Du behöver något så lyxigt som en diamantborr för att glaset inte ska spricka… Och du får inte darra på handen, då spicker glaset, så en handborr är att föredra…

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

Tsunamis
0
#3

En snabb googling gav till svar att du behöver ett speciellt borrhuvud(typ denna) och man borrar i vattenbad med stöd av t ex trä vid utgångshålet så att glaset inte går sönder. Man borrar långsamt och trycker absolut inte.

Men jag antar att du inte vill göra ett litet hål utan snarare ett större? Då tror jag det är onödigt att leta efter speciella borrar. Kanske en glasmästare kan skära ut ett hål? dock antar jag att din hylla är fastsatt så det skapar väl ett problem.

MvH  Tsunamis

Tsunamis
0
#4

Hmm denna guide hjälper dig kanske: http://www.pny.se/akvariedagbok/akvariedagbok54.php

Modelleran är just till för att skapa ett litet vattenbad. Lät ju billigt iaf. Förutsatt att man kan hitta det för samma pris idag.

Mitt tips är att försöka leta efter liknande guider inom akvarier och akvariefisk för det är inte så ovanligt att de skär i glas o sånt för att fixa till rör som i guiden.

MvH  Tsunamis

JohannaEkroth
0
#5

Hittade en sida om att sköra i glas, dock vet jag inte om det går att skära runda hål: http://www.dinbyggare.se/communicate/artiklar/article.aspx?id=5112

Suicide doesn't take away the pain, it gives it to someone else

Luju
0
#6

#3 Plexiglashyllan är inte fastlimmad faktiskt, den är väldigt flyttbar. Sen tänker jag mig ett hål som kanske är typ 5-7 cm i diameter, så pass så jag får igenom ett litet rör som de kan gå igenom.

Börjar fundera på om det inte är en ide att göra ett litet sandslott åt dem i den lilla plexiglashyllan. Men har inte riktigt löst hur jag ska göra ingången till den utan att det kommer in för mycket spån i själva "rummet".. hm får nog fundera lite mer. men gillar iden med ett externt sandrum.

Såg också det med leran, säkert en helt okej ide. vet bara inte om jag har modet att våga mig på att borra utan att skada glaset för mycket

Allting händer av en orsak

Värdinna på Återbruk i Fokus

Minoth
0
#7

Du kan köpa ett rör som går upp över kanten och sen ner till ett annat akvarium. 

En sak jag funderade på ett tag var att köpa plexiglas och bygga en halvvåning UPP uppe på akvariumet

Medarbetare på Burfåglar och Undulater