Pirates of the Caribbean-kullen
Har startat en tråd tidigare angående min chock över den nyblivna kullen som jag nu har uppskattat till 15 dagars ålder.
Men nu har jag bestämt namntema till dem och tänkte att det är dags att de får en riktig bildtråd!
Dessa ungar kommer bära namn från Pirates of the Caribbean-filmerna, och jag har nu bestämt mig för att behålla min CP agouti(?)-bebis och att dennes namn kommer bli Jack Sparrow eller Black Pearl beroende på vilket kön det visar sig bli.
Resten är det fritt fram att visa intresse på!
Då jag kollat kön och lärt mig se skillnad på dem lite bättre så kommer jag skriva upp namn etc, för tillfället heter alla bara "bebis" hahaha…
Slänger in en bild på bebisar med mamma Josefin som mumsar kvällsmat.
Några av dem har öppnat ögonen och de har nyligen börjat äta riktig mat. Så söta!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Jag blir helt ifrån mig (a) otroligt fina.
#6 De är riktiga charmknyten allihopa! Hade jag haft plats och råd så hade jag nog behållt varenda en.
#7 Mycket! Haha åh, det är ju ett måste då det kommer till gerbiler och pirater. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#8 är det du som har gort den där videon! ?
#9 Nej, haha!
Men den är ruskigt skojig!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Usch vad söta de är!
Pax för en agouti! och Jack om han är en tjej 
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#11 Vill du ställa dig i kö för en agoutibebo?
Tyvärr är Jack bortlovad om det visar sig att jag inte vill ha "honom" hemma! 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Kan tillägga att dessa småttingar blir ungefär 4½ vecka den sista november, och sålänge de växer på sig fint så kommer jag att låta några flytta redan då, då transport ner till Stockholm går 30:e/1:a.
Den som är intresserad av en och bor längre ner har alltså tillfälle då, därefter vet jag ej då transport går att ordna nedåt!
Jag har själv köpt ungar vid den åldern från uppfödare och det har alltid gått finfint, så jag har inga tvivel på att det går bra sålänge de får sällskap på en gång och växer till sig bra.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#12; Ställ upp mig på två honor! :) Så får vi se om det går att lösa.
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#14 Gör det jag!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Har ju såklart börjat handträna småttingarna lite de senaste dagarna, och idag sprang 4-5 utav agoutisarna upp och ner i handen och var så söta och mysiga! Riktigt härlig känsla, som det alltid är då man känner framsteg. Kunde till och med böja fram huvudet och gnugga näsa med dem.
Kan även tillägga att 4 av 7 är tingade nu, då jag kollat kön så får vi se vad som blir vad osv, men 2 honor och 2 hanar har i alla fall blivit tingade/visats intresse på. Så det finns bara 3 godbitar kvar att få hem…
Här är en liten plutt!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#16; Näe vilken sötnäsa!
Pax för just exakt precis den där!
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#20 så söt!!! kan inte ta flera än !
#23 viken liten goding du har i handen då!!
#25 Mycket!! 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Neeee nu tycker jag som så att du bor på tok för långt bort för att få lägga upp så söta bilder på bebisar !!
#27 Nejmen, det håller jag INTE med om!
Kanske vi kan ha sådan tur att någon ska åka från Stockholm till Götet runt början av december?
*frestar med små söta bebisar*
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#28 Haha nee kanske är lika bra, annars hade jag rusat bort direkt för att kolla på småttingarna!
Har redan bokat upp en liten rödögd Orange Mold från Tsunamis men annars har jag varit väldigt intresserad! Är inte jätte förtjust i Agouti men vittecknade Agouti är jag svag för haha ^^.
#29 Hahaha, hade varit skoj tycker jag…
Åh, de som är så fina!
Jag är egentligen ingen superfanatiker över just agouti heller (när det finns sååå många andra fina färger!) men nog är de bra fina ändå, speciellt när de är små! 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#30 Ja jag är jätte glad över att få en liten mold ^^.
Ja precis! Agouti är fina absolut men det finns ju massa massa olika roliga färger 
#13 4,5 vecka? Är inte det lite väl? De kanske mår bra fysiskt men frågan är ju hur bra de mår psykist av att lämna sin mamma så tidigt.
#32 De säljs ju vid 5 veckors ålder i vilket fall som helst. Vänjer dem successivt vid att vara utan sin mor (trots att de självfallet bor tillsammans) under tiden de är små. Har aldrig varit några problem för mig eller uppfödare som jag köpt av.
Sedan med att de växer på sig så menar jag inte just storlek kroppsligt utan i överlag. Jag skulle aldrig sälja en gerbil, 4,5 vecka gammal eller 10 veckor gammal, som känns otrygg utom sin mors närhet. Man märker tydligt på dem hur de mår.
Sedan vet jag inte exakt på dagen hur gamla de är då jag upptäckte dem då jag städade i buren och då hade de redan börjat få päls, jag har enbart uppskattat deras ålder till minsta möjliga och då fick det bli så. De kan vara äldre.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Slänger in en liten film på småttingarna (som går från att vara en framme till allihopa) som sitter och äter kvällsmat med mor och storasyster Minerva.
Blev lite fattig kvällis för dem idag bestående av enbart morötter och grönsallad, men de ska få gröt imorgon och ägg och många läckerheter. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Haha gud vad jag älskar hur de ploppar upp bebisar från hålet i hörnet :D man får en "TAADA" känsla :3
Har kollat kön på några utav bebisarna nu. Två av tre helfärgade agoutibebisar är tjejer, den tredje kom aldrig fram ur boet. En utav de vittecknade är pojk, lyckades inte se fler då de flesta ville gå och sova.
Kan dock bekräfta att lille ljusbebis som stannar här är en liten pojk, så nu heter han Jack Sparrow! 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Lättast är att se kön när de inte riktigt fått päls på magen än. Honor har sina spenar på hela magen och hanar har inget alls. Bara ett tips ifall du vill få reda på könet tidigt 
MvH Tsunamis
#37 När jag kollade igår så utgick jag ifrån avstånd mellan kön och analöppning, tycker det är lättast! Svårt dock nu då de har lång, lurvig päls överallt så man måste få dem att sitta stilla medan man kikar, hahahaha.
Ska ta mig tid att kika ikväll och gå igenom allihopa så jag får veta säkert hur många det finns av varje!
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Sitter och räknar lite på gerbilbebbarnas ålder och inser mer och mer att de inte kan vara bara 18 dagar idag! På fredag åker min pojkvän hem efter att ha varit här i 18 dagar, då uppskattas ungarna vara 20 dagar gamla. Men jag upptäckte ungarna dagen innan han kom hit då jag städade burarna, och då hade de börjat få päls.. alltså bör de vara några dagar äldre än jag beräknat.
Någon som kan hjälpa mig med att klura ut hur gamla de kan ha tänkas varit då jag först upptäckte dem och de precis fått jättekort och liten päls?
Denna bild är tagen ungefär 2-3 dagar efter att jag först hittade dem, de hade precis börjat kräla ut ur huset och detta var första gången jag såg dem ute.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
23 dagar? eller kanske 24 ? när avlade du på mamman
#39 Mamma Josefin och pappa Texas fick jag utav den tidigare uppfödaren tillsammans med deras dåvarande kull, hon och Texas satt ihop då jag fick dem och hade gjort det sedan förra kullen kom, så det är svårt att veta när hon blev parad eller i alla fall när parningen tog. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#41 synd för du kunde få svaret då! ;(
Könsbestämde bebbarna idag, och jag TROR att jag har fått allt rätt, så jag har nu givit dem namn och hoppas på att allt ska stämma. Visar det sig att någon är av motsatt kön senare så gör det inte så mycket.
Lägger upp denna bild först bara för att kunna fråga er om jag har rätt i att detta är en pojke? Isåfall har jag antagligen fått rätt på allihopa. Så stolt känner jag mig.
Det var lättast att se då jag tog upp flickorna som man verkligen kan se skillnaden på, men kände mig ändå lite klurig.
Här är i alla fall min Jack!
För övrigt: Jag räknade det till 8 bebisar då de var små och låg i boet, men jag har tydligen räknat fel då jag nu bara kunde hitta 7. Inte så konstigt dock då de bara låg i en hög då de var mindre, haha. :*
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Detta är en kille (tror jag..) vid namn The Flying Dutchman, haha! Han och hans bror Barbossa vill gärna hitta ett gemensamt eller varsitt nytt hem.
För övrigt så ville inte lillemannen vara med på kort, men något blev det ju i alla fall.. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Helt underbara! :)
Hoppas jag kan få hem "mina" tjejer!!
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
Gaaaah söthets-overload ><
SÅ söta att jag får skrika av glädje att dom har kommit till värden !!!!
#52 Ja, det får vi hoppas på!
#53-54, visst är de väl söta. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?

Bilden på den lilla bebisen ser ut att vara iaf en vecka.. Kanske till o med 8-10 dagar.. första veckan brukar de inte lämna boet alls.. under andra veckan kan de börja kräla omkring lite. När öppnade de ögonen efter att du hittade dem?
Hiiimla söta är de iaf!
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
#56 Ja, jag hade svårt att avgöra exakt hur gamla de var, jag har ju aldrig haft en kull helt från början förut, så har inget att jämföra med.
De började öppna ögonen för ungefär en vecka sedan, så de har inte kunnat se och springa runt så länge ännu.
Och då var det bara några som öppnat ögonen. Hmm.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#57; De brukar vara ungefär 3 veckor när de öppnar ögonen.
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#58 Läste att de brukade vara 16-17 dagar, men det finns väl folk med olika erfarenheter antar jag.
De förra ungarna jag hade fick jag då de var.. hmm.. 3-4 veckor? Och de var inte jättemycket större än vad dessa småttingar är. Så det är nog inte omöjligt nu när jag tänker efter.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
I min kull var det en av killarna som smått öppnat ena ögat vid 16 dagar. De andra hade öppnat vid 19 dagar i alla fall. Men då krälade de halvt fortfrande..
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#60 Mja, det var 3 stycken här som öppnade ögonen samtidigt, resten blev senare. De gick dock inte ordentligt förrän några dagar efter, och nu springer de runt som riktiga busfrön! 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#61; Klurigt det där :)
Hur länge har du vetat om dem?
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#62 Hmmmm… Jag upptäckte dem för… 20 dagar sedan tror jag närmare bestämt! Så de bör ju faktiskt vara i alla fall nästan 4 veckor.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#63; ooh! Snart flyttdags :D
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#64 Sannerligen! Det blir flytt för de flesta den 30:e som du vet, om 10 dagar dvs.
Måste ge dem ett nytt födelsedatum dock, hrmf. Om de var en vecka då jag hittade dem så bör de vara 27 dagar idag, alltså 3 veckor och 6 dagar, datum blir då 24:e oktober och inte 29:e som jag tänkte först. Det känns väl ganska rimligt kan man tycka. Så tråkigt att jag inte vet exakt. :(
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
#66 Det är de verkligen! Hela kullen är borttingad sålänge Clariiz ska ha sina två töser, så det är väl tur då kanske att du inte får ha fler. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Alla bebisar är nu borttingade! Några av dem flyttar nästa vecka, resten flyttar i december.
De växer på så det knakar och jag kommer sakna allihopa sååå mycket!
Längtar tills i vår då det kommer nya babypluttar. 
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Lille Jack avled igår, tyvärr. Så jag har inte den fina lilla pojken kvar.
Resterande bebisar har alla blivit borttingade nu, och snart flyttar de ifrån mig. Känns tråkigt, men mamma Josefin kommer nog tycka att det ska bli ganska skönt..
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Nej vad tråkigt :( R.I.P lille Jack!
Supersöta unger förresten. Min syster har två gerbilhonor. :)
Sajtvärd på reptiler ifokus.
Medarbetare på leopardgecko ifokus