När är det dags?
Nu har Kiwi och Valentine funnit varandra bättre. (Valentine är 1½ år och fick ny kompis, Kiwi som är en bebis) De har varit tillsammans nu i kanske 1½ vecka utan slagsmål och de sover tillsammans m.m.
Det är så att jag köpte en keramik sko till Valentine och sin dåvarande bur kompis Bonnie. Skon blev tillslut i stort sätt bara Valentines, hon markerade på den och ville alltid vara i den. Hon markerade ju för Bonnie var där, men nu när hon har Kiwi, som hon bossar lite med ibland t.ex. tar maten ifrån henne.
Deras rangordning verkar vara klar och Valentine markerar inte överallt, som hon gjorde med Bonnie. Men jag är rädd att hon börjar igen om jag sätter in skon. Jag har ju sand i den skon så det är deras badställe. Skålen har aldrig varit populär för Valentine.
Hur ska jag göra för att det ska bli rätt och att hon inte slår Kiwi, om hon nu får för sig att krypa in i den?
De är inte min Kiwi?
Kristallens Smådjursuppfödning & Omplacering
www.kristallens.wix.com/kristallens
Sajtvärd på degus.ifokus
va?