Vart slänger ni spånet?
Då jag för ett par veckor sedan släpade med mig 2 Ica kassar med spån till dungen bakom huset (med 1 kasse kvar vid huet) så började jag fundera på vart ni andra gerbilägare gör av spånet, inte minst ni som har flera burar.
Vi har sophämtning varannan vecka och när jag uppgraderade till större boende för mina äldsta tjejor så tog det upp för mycket plats i soptunnan så jag fick börja slänga i skogen istället. Jag använder hampa + Stl-strö för tillfället så allt bryts ju ner naturligt.
Ändå undrar jag lite vad grannarna skulle säga om de såg mig och om någon kommer reagera i och med att högen växer lite varje månad (bor i villaområde fast längst "ut" så att säga så det är skog och åkrar bakom huset).
Vart gör ni av spånet? Har ni blivit konstigt bemötta vid tillfällena ni slänger det eller på annat vis haft problem med vart ni ska slänga det?
Du kanske kan bygga en fyrkant med kompostgaller och göra en kompost av det så lär du ju inte få så konstiga blickar i alla fall 
Bor i bostadsrätt lägenhet och vi har tillgång till ganska stora sopcontainrar. Jag städade mina burar här om dagen och jag går gärna ut kvällstid och slänger påsarna. Inte för kul att komma gående med sambon i släptåg med sammanlagt 10 påsar alflis och katong 20/80 blandning. Det har inte hänt något direkt men jag vill inte att grannarna eller bostadsrättsföreningen ska börja undra.
MvH Tsunamis
Jag bor okcså i bostadsrät lägenhet och slänger allt spån i soporna bara, vi har rätt stora sopptunnor här så det är ju inga problem, har ju blitt en del spån då man har både chinchillor och haft gerbil. Men brukar gå å slänga då det är som minst folk ute, typ tidigt på mornarna eller på kvällen :P
Man vill ju inte att folk börjar undra :P hehe.
Nu när man bara har chinchillor hemma så är det inte lika farligt, då blir det bara en ica kasse med spån i veckan som slängs. Men snart har jag gerbiler igen å då kommer det bli mycket igen :P
Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning
#1 Haha får göra det, och så i med en hel hög produktiva maskar och gammal mat så dem kan ta hand om allt elände. Fast nu kanske jag är helt ute och cyklar, lärde mig bara kort om egen kompost i lågstadiet xD
Haha tycker det är kul att höra att det inte bara är jag som smyger med spånet!
#2 Nemen, lite OT men, vad hände med din Freja?
#3 hon somnade in. Saknar min lilla gumma. Men hon har det nog bättre nu i gerbil himmlen. Hon fick en fin begravning med av mig och min sambo. Hon var allt en speciell liten dam som gjorde ett stort intryck hos både mig och min sambo, vi sörjde henne mycket </3
Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning
#4 Aw tråkigt att höra, kram på er båda!