Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettburar-inredning
Läst 4997 ggr
Tashie
0

SAMLA-lådor från IKEA.

Jag ska få Gerbiler snart, troligen två honor. Jag har fått reda på att man ska kunna ha en SAMLA-låda från IKEA som ett billigt buralternativ.

Jag hittade två såna i källaren och insåg snart att de egentligen var för små för två gerbiler, så jag bestämde mej för att försöka sätta ihop lådorna genom att göra ett hål i vardera och trä en gammal hamstertunnel genom de.

Nu vill jag veta om man kan ha gerbiler i två ihopsatta SAMLA-lådor utan att de gnager sönder det.

Måtten på båda är för övrigt (längd) 41 cm, (bredd) 23 cm (djup) 23 cm. Har läst att två gerbiler ska ha en bur på minst 50+30+30.

Plastens tjocklek är för övrigt en millimeter, ungefär.

Helena1978
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Vet inte riktigt om de gnager sönder det, är nog individuellt beroende på vilka gerbiler man har. Dock gnager gerbiler mer än gärna på sin burinredning. Såhär inredde jag en 130L SAMLA-Låda från IKEA till mina gerbiler: