besatt av yoghurt!!
hejsan min gerbil tom är besatt av yoghurt…
besatt kanske han inte är men han typ slåss och puttas med tassarna så att mio inte får något! när jag kommer med yoghurt!
hihi..:D
men min fråga är då är det farligt att ge dom yoghurt??
Farligt och farligt, de dör inte av en sked yoghurt då och då. Men är inte det allra lämpligaste då det ofta innehåller både laktos och socker.

Yoghurt innehåller faktiskt väldigt lite laktos. Däremot är syran i det inte det bästa för känsliga små gerbilmagar. Men en liten slick då o då är okej. Tänk på att inte ge yoghurt med stenfrukt bara.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Jaså, så det är inte speciellt mycket laktos i yoghurt, man lär sig något nytt varje dag. ;)

Mor min e laktosintollerant o hon klarar en viss mängd yoghurt :) Därför har jag lärt mig att just yoghurten är bättre än andra mjölkprodukter :)
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Yoghurt är rena sockerbomben så de bör man ge med försiktighet, såvida det inte är naturell yoghurt då. 
Men som sagt, någon gång ibland bör vara helt okej.
ok tack så mycket för alla svar:D
då vet ja…