Blöder från doftkörtel
Hej min gerbil blöder från doftkörtel, har försökt torka bort de med papper. När jag höll upp honom tyckte jag att körtel var extra lik en rund boll, men så kanske den alltid sett ut..? Någon som har erfarenhet över detta fallet?

Kan det vara en tumör tro? vet att gerbiler kan få tumörer där
får hoppas det är någonting annat …
Åh nej!
Ser de då ut som en knöl? Tänkte ju att de bara var ett rivsår då de blödde.. Han är 3 år.

Ja jag har hört att det blir en knöl då, tyvärr så har hanar mycket större chans att få det än honor, han har ju blivit ganska gammal nu så det är mer risk att dom får tumörer när dom kommer upp i åren :(
Men oroa dig inte för mycket nu för jag kan lika gärna ha fel. Du kan vänta och se tills någon mer erfaren har talat.
Ja jag försöker intala mig att han rivit upp magen på något då jag inte sett de förens när jag tog upp honom idag.
Men är inte tumörer bara knölar,och inte blod?
Låter tyvärr som cancer i Doftkörteln, fy vad tråkigt
Är det Pierre?
http://gerbiler.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=e1d13868-2fd8-4559-8af4-b2b8d3aa2dfb&GroupId=8212c107-0c71-4eaa-80e7-cc130570ad2f&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup
Ja de är världens finaste Pierre! Och han är ju så gammal nu.
Hans kompis Jack har tvättat han hela dagen, så sött.

Vilken fin kille!
Tack, de är han verkligen. Han är så lugn och sitter still i handen och kelar, de är ju ovanligt för gerbiler. Tack för hjälpen , hoppas lille Pierre har änglavakt! :')

Aw vad härligt med en sån kelig kille
ja hoppas verkligen det kommer gå bra för honom!

#8 härligt med en sådan tam och kelig gerbil:) Hoppas det inte är något farligt :(
Tusen tack för era omtankar, de värmer så mycket!
Men nu när jag läst om de, så är de 9/10 hanar som tydligen drabbas av de, oftast de äldre och dominanta, precis som Pierre är.
De står att man brukar låta dem leva tills de somnar in om de är gamla.. Han har ju iallafall haft ett långt liv och jag ska göra hans sista stund i livet så bra som möjligt.
Jo det låter tyvärr väldigt likt en tumör. Om den spricker och blöder så är det illa, man måste ta ett tungt beslut och avgöra när det är dags att låta dem somna. När de lider av besvären är det dags, eftersom de ej blir friska.
Dessutom brukar det finnas tumörer i mage etc också, det mycket vanligt att cancer sprider sig.
Jag fick själv avliva en av mina hanar i fredags pga tumör. 
12:Jag beklagar!
Pierre verkar må jätte bra iallfall. Äter,rör sig , kelar lika mycket. Jag tänker vänta och se innan ett sådant beslut görs.

#12 Vem?
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
#14 Iskall 

Nämen.. va tråkigt :((
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Jo det var så fruktansvärt tungt. Han låg mig ju allra varmast om hjärtat den lille parveln, usha. Det underlättade dock (för mig…) att han troligen hade en tumör i huvudet också vilket personlighetsförändrade honom totalt på slutet. Annars hade det nog blivit första gången jag fått gå till veterinären för att avliva ett djur. Jag hade inte klarat att ta bort honom själv ifall han hade varit samma goa lilla tuss som förr.

Det e så trist med den där skiten.. men det är bra när de visar att de inte mår bra.. då känns det iaf lättare..
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
precis 