
Vinglig gerbil
Hej
Jag upptäckte idag att min ena gerbil gick alldeles vingligt och stundom inte kunde hålla balansen så hon trillade omkull på sidan.
Vad kan det vara ?
Tacksam för svar

Det låter som en stroke. Hur mår hon nu?
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Tycker också det låter som en stroke, eller en kraftig öroninflammation(som kan ge såna symtom på iaf andra arter)

Öroninflammation brukar ge snedskalle.. men visst kan det vara det oxå. Men det lutar mer åt stroke i mina ögon.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Låter som att du borde ringa veterinär.
lovisa

Jag har varit hos veterinär idag och de kunde inte säga hundra vad det är . Men eftersom hon har haft återkommande infektioner ända sen hon var liten så kunde det möjligtvis vara det som satt sig på öronen och balansen . Men det kunde och möjligtvis vara en hjärnblödning också . Det var svårt att säga Hon har fått antibiotika, och jag hoppas vid gud att hon svarar på den och blir bättre.
Vet inte vad jag ska ta mig till utan henne , min prinsessa .
Så hålla alla tassar och tummar och fingrar ni har för att hon blir bra igen .

Håller absolut tummarna. Jobbigt om hon varit sjuk så mycket redan :(
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Håll koll på om hon börjar springa i cirklar åt ena hållet, då är det riktigt allvarligt.
Som det låter nu så är det mest troligt att det rör sig om öroninfektion eller möjligen inflammation, även om symptomen pekar mot stroke också.
Öronproblem kan vara svåra att bli kvitt för gerbiler, det tenderar att komma tillbaka då och då.

idag är hon faktiskt bättre lilla gumman , först tänkte jag att det kanske är inbildning men nu när jag kom hem på eftermiddagen så ser jag absolut skillnad från igår . idag är hon framme och gräver och grejar en del och det har hon inte gjort på två dagar . hon dricker även duktigt nu och är betydligt mycket stabilare än igår . så jag hoppas hon blir bra igen
.
Matte blev så lycklig av denna lilla men betydelsefulla förbättring
min lilla prinsessa
Härligt! 
Gud vad skönt att hon blivit bättre. Hoppas att det fortsätter åt samma håll nu :)
lovisa
Underbart, grattis grattis!

Tack tack , ja det känns skönt med alla framsteg som kan tänkas 

Idag är hon nästan som vanligt igen min snutta . Nu grejat hon igen och gräver , så hon är nog som vanlit igen om några dagar .
Känns underbart och lyckligt i hjärtat
vad bra att altt ornades sig:D