
ungar
Hej!
Det har hänt en liten märklig sak enligt mig..
Jag har alltid trott att jag har haft 3 hanar tills igår då jag fick ungar. tittade då på de igen och såg att det var en hane och 2 honor..
Men jag har haft de 3 ihop i över 3 år så varför kom de igång nu helt plötsligt när de inte hänt något på över 3 år?
Kan ju lägga till att alla trivs bra ihop och att alla tar hand om ungarna:)

precis vad som hände mig , har fått två kullar nu då det en av mina hanar är en hona 

Över 3 år?? Jisses, de är ju jättegamla. För att få ungar iaf. Varför det tar så lång tid kan man ju fundera över.. ingen har nog nåt bra svar. Men jag skulle ta ut hanen för att minimera risken att det blir fler ungar. Sen sätta en son med honom. Det är inte bra för så gamla honor att få ungar. Nu har det hänt, men undvik att det kommer fler.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

mm jo jag tänkte göra det:)
Eftersom honan är så gammal så måste hon nästan haft bebisar förut utan att du har märkt det. Förmodligen har andra honan dödat dem.