
ungarna vanlig mat ?
hur länge diar ungarna ? när börjar de äta vanlig mat , och äter de då samma mat som de vuxna eller behöver de någon speciell babymat i början ?
är det något speciellt man ska tänka på ?
när börjar de dricka vatten ?

Jag vet nu inte sånt men jag har för mig att de inte ska ha grönsaker de första veckorna i alla fall.
Hur går det med dem? Har de fjun? 

De diar fullt i minst 2 veckor, många några dagar till. Vid 3 veckor börjar de så smått smaka på föräldrarnas mat. Vid 4 veckor är det inte alltid honorna låter dem dia, men det händer. De äter dock vanlig mat oxå nu. Runt 5 veckor har i stort sett alla honor slutat dia sina ungar.
Ha den vanliga maten i buren så tar ungarna för sig. Mata föräldradjuren/t precis som vanligt. Man kan, om man vill, lägga ner mer av typ havregryn o sånt som är lite mer lätt-tuggat.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

hur är det med vattnet då ? de är två och en halv vecka gamla imorgon , när behöver de börja dricka vatten ? är det när mamman inte diar längre ?
tack för svaren 

ja , de har fått så fin päls nu , de är tre svarta och tre aouti , två har öppnat ena ögat , ser lustigt ut . och de är på språng och bus nu i terrariet , så de är väldigt spännande . kan knappt gå och arbeta 

Se till att sänka vattenflaskan så de kan nå den. De kommer att iaktta sin mor o härma henne.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

#4 Hihi Du får vabba! :D

japp 

tack för råden 