Farväl
Nu tänker jag dra mig tillbaka ifrån gerbilvärlden och avgå som Sajtvärd. Efter mig kommer Solaika att ta över.
För er som inte vet så har jag i flera år nu kämpat med att hålla en envis allergi stången, men tyvärr blir jag snabbt sämre och tvingas lägga ner såväl avel som hela gerbilhållningen. Jag blev till slut tvungen att fly mitt eget hem, trots intensiv medicinering.
Detta har resulterat i att jag tappar sugen. Visst älskar jag fortfarande de små liven, men det är inga glada små fjärilar som flaxar i min mage när jag ser dem längre, utan snarare leder det till en flackande blick som snabbt försöker lokalisera närmsta utgång. Klumpen i halsen kan jag inte längre svara på om den är av oro eller om den riskerar att kväva mig plötsligt.
Min uppfödning hann aldrig bli något, delvis på grund av det här, och delvis på grund av en rejäl skopa otur.
Det jag har kvar att tampas med är att dela med mig av mina kunskaper, och där är det alltid någon sur gammal get som ska trycka ner en i skorna. Svartsjuka, hämdlystna människor som ser mig som något hotfullt.
Folk har gått bakom min rygg, hånat och dumförklarat mig offentligt, vänt andra emot mig, spridit falska rykten om både mig personligen och min uppfödning. Som grädde på moset är jag nu såpass sjuk att jag riskerar att stryka med av de små liven jag kämpat för.
Hårda ord, och många av er lär väl tappa hakan nu, för här inne på forumet ser man inte vad som händer. Gerbiler iFokus är sajten som länge har hållit glöden uppe, med alla glada underbara människor som vill lära och dela sin kunskap. Det var det som fick mig att kämpa så länge. Tack för en underbar tid som Sajtvärd.

Det är tråkigt att du lämnar din post, men jag förstår dig. Man orkar inte med hur mycket som helst.
Jag lovar att ta väl hand om sajten och jag hoppas vi ser ditt namn här då o då i alla fall :) Om inte annat för att jag tänker behålla dig som medis så länge du själv vill :)
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

Nej va synd!
Jo, jag kommer att finnas kvar här i bakgrunden för de som vill och behöver mig.
Så tråkigt att det blivit så, usch vad jobbigt det måste vara med allergi.
Lider med dig. 
//Elin
Tack för omtanken, och nej, det är verkligen inte kul alls 
du har varit tuff som stått ut så länge som du gjort
Tack för tiden,du har vart super!

Nej va tråkigt 
Du har gjort ett jätte bra jobb med Gerbiler iFokus och jag har lärt mig mycket utav dig om gerbiler och du har varit en förebild för mig länge då du varit så himla duktig på gerbiler!
Först så syndes du ju en del på Zoonen då jag också hängde där , senså flyttade ju dom flesta gerbilfolken över hit och då jag gjorde det lite senare också så fanns du ju här och drev hela sidan super bra!
Tråkigt att de blev så här ! :(
Men tack för allt du har lärt mig & många andra och jag hoppas att vi iallafall får höra av dig lite då & då här i forumet!
Kram

Nej fy så tråkigt hoppas det blir bättre med dig! <3
Tack allihopa. Nu är värdskapet överlämnat.
Verkligen tråkigt med dina allergier
Riktig mardröm att inte kunna behålla de små underbaringarna, men samtidigt förstår jag att du inte vill äventyra hälsan längre. Du har gjort ett bra jobb som värd!
Tack för alla svar jag fått…och ta hand om dej…kram
Medarbetare på Chinese crested ifokus.

vad tråkigt att du lämnar oss . du har varit så bra och jag har lärt mig så mig så mycket av dig . en toppenvärd helt enkelt .
lycka till med vad du ska göra i framtiden 
Tack, det är skönt att höra att ni har uppskattat mig som värd 

Har inte vart inne på ett tag(jobbar mycket) och du har mitt stöd! Tråkigt när det blir så här. Hoppas det kommer bot mot allergier och korkade människor som snackar goja-bry dig inte om dem. De snor bara din energi och den behöver du själv. Finns alltid folk som inte har ett eget liv utan måste förstöra/lägga sig i andras
! Kul att du finns här om man undrar nått….försvinn inte helt..blir för tomt då. Kram Åsa
Har nu rustat mig till tänderna med allergimedicin, spray, cortison och adrenalinspruta. Om ca 2 veckor ska jag åka hem och hälsa på, och hoppas att jag överlever att hälsa på mina gerbiler 
#17 håller mina tummar för dig!
Har överlevt att våga städa gerbilburen här hos pojkvännen, tjoho. Hostigt, snorigt, rinnande och kliande ögon, men jag överlevde ju 

Tråkigt att höra att du måste sluta. Gerbiler.ifokus har varit ett jättebra forum för mig som nybliven gerbilägare. Hoppas att du klarar av att hälsa på gerbilerna igen!

#20 Dina busar är ju snart 1 år nu. Nybliven är du inte längre ;)
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
#21 Men hur trött är du nu?
hon skrev "har varit" 

Mitt i natten? Haha.. väldigt :P
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Men vad tråkigt att höra att din allergi blivit så dålig :( Har dig att tacka för mina fina små råttisar här hemma, o den kunskap jag förvärvat :)
Sedan är det rent ut sagt så jävla tråkigt att det alltid är samma sak inom djuravel, avundsjuka skitsnack o förtal. Spelar ingen roll om det är hästar, katter eller möss tydligen. Det gör mig så förbannad!!!!
Massa kramar till dig sara!!!
#24 Tack Sphynx! Jo, tyvärr är det så avelsvärlden fungrerar
har sett både denna bit, men även hundvärlden och kattvärlden, och jag kan säga att gerbilvärlden är lindrig 
kram!
