Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettminneslunden
Läst 830 ggr
fridelfina
0

R.I.P. Västerängens D'Artagnan - Dixie

Du somnade in lugnt och rofyllt, det vet vi för du hade slutna ögon och såg så fin ut där du låg i grottan.

Du fick en mysig sista tid efter att Popcorn lämnade dig, Nikita kom och tog om hand om dig. Ni putsade varandra och mös ihop i de fina fluffiga toapappersbon som Nikita var så duktig på att göra till er.

I morgon kommer vi begrava dig bredvid de dina och hålla en liten ceremoni för din övergång till de evigt gröna ängarna, eller spånparadiset om du så vill.

Vila i frid Dixie och när du möter dina kompisar Marshmallow, Popcorn, Penny och Candy så hälsa att vi saknar dem mycket!

 
 

[Tassy]
0
#1

Vila i frid lille vän

Gerbilflicka
0
#2

R.I.P Dixie, en underbar liten gerbil… <3

Han var fodd 050801 han fick iaf bli gammal och vara frisk in i det sista.

fridelfina
0
#3

Tack Tassy och EmmaJo!

Ja, han var verkligen underbar och en riktigt cool gubbe! Det gick att kela med honom och han verkade njuta av att sitta i ens hand och bli klappad och gosad med.

Harley (husse) var otröstlig i gårkväll när han upptäckte att Dixie hade dött. Han sa att han hade hoppats på att Dixie skulle bli ett år till för han skulle snickra gerbilhinder till Dixie i skolslöjden till våren.

 
 

Gerbilflicka
0
#4

#3 Ska ni skaffa fler gerbiler? Dixies son och barnbarn ska ju fa bebisar snart, och de liknar honom valdigt mycket i bade utseende och temperament. Dixie gav verkligen alla sina avkommor det dar coola, hakuna matata for hela slanten. Glad Lite galen-gener finns det ocksa saklart men det kommer ju fran hans forsta fru Lotte.

Asa-S
0
#5

Vila i frid Dixie

Duracells-Gerbiler
0
#6

RIP Dixie

Dechness
0
#7

Vila i frid Dixie. :(

southdakota
0
#8

R.I.P. Rynkar på näsan

Pose-idon
0
#9

RIP <3

//Elin

fridelfina
0
#10

Tack alla för kondoleanserna!

EmmaJo! Kanske, vi får se vad pappa i familjen säger! Oskyldig

Han är ju egentligen den som inte vill ha husdjur…men vi har ju övertalat honom förut, vem vet? När kommer de?

 
 

Gerbilflicka
0
#11

#10 De ska paras nu omgAende! Sa i december hoppas jag, och da blir de leveransklara till januari 2010.

Har han bott med gerbiler sa lange utan att vara fralst?? Förvånad