Lite Nybörjar frågor som jag vill ha svar på =)
hej ska snart köpa en ökenråtta :D
men vill ha lite svar och tips :P
1. Hur gammla blir dem ?
2. skillnad mellan hane och hona ? vad är bäst till sällskap ?
3. ska man ha något som jag sett som heter Råttblandning eller ska man ha vanlig råttpellets ? eller om inget av det, vad ska man då ha ? :)
Köp inte en ökenråtta/gerbil, utan två, gerbiler ska aldrig leva ensamma.
1. Oftast blir de 3-5 år gamla.
2. Det sägs att hanar ska vara lite lugnare och honor lite piggare, men detta är nog mycket individuellt. Båda könen passar bra som sällskap, det får du välja själv.
3. Det finns bra artiklar om mat härinne, använd sökfunktionen.
Hoppas du fick svar på dina frågor och grattis till ett bra val av djur. 
tack :P
angående det bra valet.. ja det finns inte många djur över som jag inte har :P har papegojor, hundar, kaniner och haft ödlor och spindlar :P
För det första: Gerbiler ska inte vara ensamma, de är flockdjur och ska alltså hållas två och två, har du en ensam gerbil bryter du mot djurskyddslagen.
1. Det finns ju inga garantier att de lever länge liksom, de kan ju bli sjuka om man har otur, men de kan bli upp till 5 år gamla.
Den vanligaste dödsåldern ligger dock mellan 2-4 år :)
2. Det är helt olika, men man brukar påstå att hanar är lugnare. Självklart finns det inga garantier här heller, alla hanar är inte lugna och mysiga, medan du kanske får tag i ett par honor som är helt underbara :) Det beror lite på vad man letar efter också, honor vrukar i regel vara lite busigare och piggare på nya äventyr och lek, medan hanar beskrivs som lugnare. Men så gott som alla gerbiler är personliga och goa, alla har sin charm :) De är ju gerbiler ;)
3. En viktig sak som kanske missuppfattas av många, råttor och "ökenråttor" är inte riktigt samma sak. Ökenråtta är ett felaktigt namn enligt mig, det namn jag och många andra här inne använder är "gerbil". :) Men angående råttblanding till gerbiler, det vet jag inte mycket om eftersom jag inte har provat, men annars kan man göra egna blandningar till sina gerbiler :) Snoka upp några artiklar om mat härinne, finns mycket bra info i dem :)
Sen vill jag fråga, tänker du köpa gerbiler på en djuraffär? Det händer lätt att många nybörjare gör det, för man kanske inte tänker på att det finns seriösa uppfödare till ett sånt "litet djur", men faktum är att det finns det, och det lönar sig mer än ofta att köpa sina djur av kunniga uppfödare, istället för av en djuraffär.
Djuraffärsgerbiler är oftast svåra att få riktigt tama, de kan vara sjuka, och de allra flesta är födda hos en grossist, och alltså inte fått en bra start i livet. Visst, man kan ha tur, men oftast är det bäst att ta sig tid att leta upp en uppfödare man litar på :)
Bara ett litet tips =)
#2 Roligt med många djur, jag har gerbiler, kaniner och hamster. 
jag håller med katteeena, visst vi har djuraffärs gerbiler men vill man vara helt säker på temperament, o bra imunförsvar så är det uppfödare som gäller
de 4 första som vi köpte så hade alla för långa tänder, en dog vid tandklippningen pga dåligt hjärta (sedan var vi lovade honor o den ena visade sig vara hane efter att vi fått honom som en liten pälsboll på 4 veckor o inte åt fast föda
de andra 5 köpte vi på en annan djur affär där de var väl omhändertagna o fina med kunnig personal (det första stället tog de hem på beställning o vi hade inte hjärta att lämna 4 veckors ungen där för att skickas tillbaka 1 vecka senare då han verkade lite uttårkad etc)
men som sagt vissa djuraffärer säljer bra djur vissa dåliga (kan vara samma sak med oseriösa uppfödare med tyvärr men mer sällan)
med maten så har vi en blandning av pellets, någon gerbilblandning o på eftermiddagen godisblandning för gerbiler som jag köpte på www.zoosajten.se den älskade de
visst ja glömde
2 jag tycker att hanar är lugnare av det jag har sett då mina honor är extremt spralliga o inte klarar sitta still medan mina hanar är livsnjutare o somnar vid lätt massage (en av dem iallafall)
tack för alla svar :)
angående om jag ska ta från djuraffär eller ej.. så ska jag det. känner en som äger en väldigt seriös djuraffär, där jag även praoar så jag tar hand och pysslar om dessa djur varje dag och dem är heltama och väldigt lugna :P det var så jag hittade detta djuret.. skulle egentligen köpa en till kanin :P ska kolla på måndag om det finns en kompis till han :P
då är det lugnt, om han är seriös så anser inte jag att det är något problem (då jag har från zoobutik)
har du någon bra bur åt dem?? typ akvarium eller duna obs ingen gallerbur (tål inte det efter det som jag har sett med gallerbur och gerbil)
har inte köpt det än men skulle först köpa gallerbur.. sen kom jag hit till denna sajt och såg vad ni har sett för något :P så det blir nog en duna.. då akvarium är ganska dyrt och värkar jobbigare att städa då man inte direkt kan lyfta runt den :P
#9 Ett annat tips är en så kallad "Samal-låda" från Ikea. Dom är billiga (ca: 150kr tror jag) och lätta att städa + flytta. Sånna har jag och mina trivs jättebra, men isåfall måste dom ha mycket att aktivera sig med, annars råkar buren illa ut. Största storleken på 130liter ska man helat ha då 
//Elin
är ett akvarium på typ 70 liter bättre än en duna ? :P elr är akvariumet för litet ? :P
#11 Heslt ska man ha minst 100 liter. Men 70liter är är godkänt, derämot inget att rekomendera :)
//Elin
2 gerbiler är minimåttet 54liter så 70 liter verkar lagomt
visst ju större desto bättre (det märker jag har ett 198liter till 3 gerbilhonor som jag tycker att det är för litet de ska få ett 600liters (hmm hur ska man fånga in dem vid rengörning tro))
jag tycker om akvarium då det verkar som om våra rataar den dunan vi köpte åt dem först
#11 Jag tycker 70 liter för två gerbiler verkar ganska lagom :) Och det är absolut bättre än en duna, då gerbilerna kan få gräva.
Vad kul att du har hittat en sån seriös djuraffär, det känns skönt att veta att det finns sådanna eftersom man hör så många skräckberättelser där man har fått hem två olika kön och fått massa oplanerade ungar mm.
Disa, Hollywood's gerbiluppfödning
#14 jag håller med dig att det är kul med att det finns någon seriös djuraffär
vi var ju på väg att få oplanerad kull då vi hade beställt honor fick en ensam liten hane (som vi märkte först här om dagen) som de skickade för tidigt från den uppfödaren hanen var inte äldre än 4 veckor, rullade ihop sig till en boll o såg så liten ut (plus att det är påbrå av egyptisk gerbil i honom så ser han ännu mindre ut)
nu bor han ihop med 2 andra hanar som vi sätte ihop honom med igår o de stormtrivs med varandra (finns lite dåliga bilder i "mina pojkar" som jag har skrivit
Ang #5 Det vi ger våra gerbiler är på morgonen hälften zooman pellets, hälften zooman gnagarblandning och på eftermiddagen någon godisblandning för gerbil, råtta och mus från PetPlus? tror jag det heter. Ser kanske inte så roligt ut, men våra äter det med god aptit.
Den blandningen fungerar bra med vitamintillskott i vattnet och ett gnagarspjut i varje bur. Vi har fri tillgång till den "magra" maten, men godisblandningen har de inte hela dagen…

#7 i tråden på kanin.ifokus skrev du att affären sålde alla gerbiler ensamma utan informera köparna om någonting. det låter inte så seriöst i mina öron.
men lycka till med dina köp! gerbiler är underbara djur.
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
Nu lugnar vi ner oss.
#17 jag skrev att dem sålde dem jag såg enskilda.. men jag vet inte om dem har talat om för ägaren att dem ska bo 2 o 2 .. dem kan ju ha gjort det men en djuraffär vägrar ju inte sälja en om inte ägarna vill ha 2 och kan ju vatt så att dem haft ökenråttor hemma ?
håller med #18 :P