
1 fråga
Jag undrar vad för frukter och grön saker sötnosarna får äta..jag ger mina äpplen och bannaner och gurka finns mer jag kan ge dom?
Jag tackar för svar
//Elin

tack:)
Varsågod ^^
//Elin

Mina äter typ inget av lyxmaten ^^

Se till att äpplet du ger dem är sött. Annars kan de få ont i magen.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

jag har hört att de inte äter av det som är för surt… att de själva känner att det är för surt för magen. Så om de äter av det så får de inte ont i magen. Om det är för surt så lämnar de "äpplet" orört? Stämmer inte det? 

kan man ge knäckebröd till gerbiler också? :P

#6 Framför allt honor är nog så. Mina hanar käkar det man ger dem. Sen testar jag ju inte o ge för sura saker iofs så jag vet inte ;)
#7 Ja, det går bra :)
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Alltså, jag har hört på en sida/bok att man inte ska ge citrusfrukt till gerbiler, men på en annan sida/bok så sa dom att man kunde det. Vet ni vad som är rätt??

Man ska inte ge citrusfrukter till gerbiler. Det är för syrligt för deras magar.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

#8 okej bra :)

våra gerbiler är väldigt kräsna så …. det är nog väldigt olika. De äter mest den köpta gnagarblandningen av olika slag (utan havre) det gillar de inte. Gjorde en egen blandning som jag trodde de skulle gilla men det fick bli musli till mig själv istället…hehe.
Jag blandade havregryn, russin, pinjenötter, puffat ris, mandelspån, nötblandning samt torkade aprikoser, banan och torkad ananas. Blandade sedan 50/50 med den köpta blandningen i skålen. Tyckte det var rena kalasmaten men de åt typ bara russinen å det ur den köpta blandningen… men min blandning fick bli min egen frukost.
De äter inte gröt, inte barnmatspuréer, knappt ingen frukt å inte mycket grönsaker. Däremot verkar de hel-tokiga i popcorn. Har man popcornmaskin kan man ju poppa utan fett å utan salt. Kalasgott tycker de!!!!

knäckebröd är också väldigt populärt! Å så ett litet tips är morotsjuice …… finns bland barnmaten å funkar fint i gerbisarnas vattenflaska om man spär den med lite vatten så den inte är för tjock. fredags-myas hos oss= popcorn å morotsjuice. Yummie!
#13 Hihi, det låter gulligt. 
Mina flickor är inte särskilt kräsna faktiskt. Smakar på det mesta. Barnmat är med bland favoriterna, Pasta och Kyckling är deras favoritsort hittills. 
Bland grönsaker och frukter gillar de gurka, broccoli, majs, sallad, äpple, med mera, med mera! 

Om man inte har en popcornmaskin, vad ska man köpa för popcorn då? Finns de utan Salt?
#15 Man kan ju köpa kärnor och poppa på egen hand i en vanlig kastrull:)
Disa, Hollywood's gerbiluppfödning
Jag brukar göra som #16, det fungerar bra, även om det inte är lika smidigt som maskin. 
Fast om man poppar i kasterull måste man ha olja i, annars fasnar dom och bli brända små majskorn 
//Elin

men olja är väl inte bra??? inget fett å inget salt…eller ?
Då kanske man inte ska ge dom popcorn, eftersom man måste ha i fett när man poppar i kastrull…
//Elin
Fast något litet popcorn är nog inte så farligt. 

jag poppar i rapsolja och ger dom typ ett var (givetvis osaltade) jättegott tycker dom iaf :)
torkade majskolvar är annars en favorit.
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV

Olja är inte alls någon fara. Ge dem lite hempoppade popcorn ni.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida

Kalas! Sugen jag blev på popcorn nu…..mmmm. Får nog försöka ha lite popcornmys med Amanda i soffan ikväll :)

Kan ju ta ytterligare en fråga när jag håller på å terrar alla med min nyfikenhet i trådar hit å dit. SÅ tacksam för alla råd å svar man får på denna sida av er kunniga!
Min dotter har vid några tillfällen gett sin kanin salta pinnar som hon pillat bort saltet på. Typ en / tillfälle. Han älskar det!!! Är det något man kan testa att ge gerbilerna som godis??

#25 Nej, det skulle jag inte göra.. det finns fortfarande salt på saltapinnar trots att man tar bort kristallerna. Kaniner ska ju ha salt, det ska inte gerbilerna så jag skulle som sagt inte chansa.
If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?
/Ida
Så länge man väljer en av de "nyttigare" oljorna till popcorn så är det ingen fara. Här använder vi olivolja 

#27 det är ju eg bäst kanske, men jag tycker det smaka oliv av popcornen då:P vilket märke använder du? (om du vet) 
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
jag använder Zeta och Icas olivolja. För egen del brukar jag blanda olivolja och margarin ca 60/40, det ger en god smak, och oljan förhindrar margarinet från att bli brunt och smaka blä
gerbilerna har hittils inte sagt nåt om att det smakar oliver 

#29 haha vilken tur att dom inte klagat ;)tack för tipset, ska prova det :)
/Sanna
medarbetare på Nattsudd och TV
hehe varsågod 