kackerlackor
Kan man ge "stora" (levande) kackerlackor åt gerbiler?
Kackerlackor bits väl?? Skulle aldrig falla mig in att stoppa levande kackerlackor i mina gerbilers burar :S

Rymmer dom så får du det inte kul! Förökar sig på nolltid, kommer aldrig att kunna få dom ur huset såvida man inte tillkallar anticimex.
Klasskompis hade kackerlackor till sina djur, en rymde och någon vecka senare fick anticimex komma och blåsa rent hela huset… Vad jag vet så fick dom inte bort allt, och har fortfarande bekymmer med dem.
A dog may be man's best friend, but the horse wrote history.
#2: Låter inte särskilt kul :/
ParaKiss: Varför ge kackerlackor? Vill du att de ska få extra protein kan man ge mjölmaskar (inte många gerbiler gillar ens detta), även ärtor, bönor och groddar är proteinrika alternativ.

#3 Precis, frysttorkade syrsor kan man köpa också. Nästan samma saker som kackerlackor, förutom att dom är mindre och döda…
A dog may be man's best friend, but the horse wrote history.
Ja det borde val bli en bra fajt iaf… varfor just kackelackor?? Visst finns det de som inte kan bitas men… va?
Jag brukar fånga gräshoppor till mina gerbiler på sommaren, dom älskar det 
//Elin
#6 Det brukar jag ocksa gora. :) Funkar jattebra.
#7 Två av mina började småbråka en en av gräshopporna. Så tappade den ett ben xD
//Elin
haha oj oj vilken diskution det blev :D haha då jag hade köpt kackerlackor till min kotte. men när jag skulle lägga en i foderskålen så var det på gränsen att den kunde rymma så jag vågar inte ge. Och mamma har då gerbiler. Som jag tidigare har gett både mjölmaskar, syrsor, gräshoppor o sånt. Och då tänkte om dom kanske kunde äta kackerlackor med.:P
Att jag ger/gav insekter till gerbiler är för aktivitet och lite gotta =)
Jag har hållt i dessa kackerlackor och dom har allafall inte bitit mig :P Tycker gerbilerna när jag gav dem gräshopporna hade väldigt kämpigt med gräshopporna å :D
Var endast en enkel fråga :P annars får jag väll hitta andra köpare åt dem :P
#2 ropå vilken art av kackerlacka man har ^^
Jag skulle iaf skita pa mig om jag var en gerbil och min agare droppade en kackelacka i buren… men det kanske bara ar jag det. 

#11 Haha! Ja, det hade jag också! :'D
A dog may be man's best friend, but the horse wrote history.

#11 Jag skulle också bli VÄLDIGT rädd ^^