Var gör ni av spånet?
Var gör ni er av med det smutsiga spånet när ni storstädar gerbilburen? Det bli ju väldigt mycket spån om man har typ 25cm tjockt lager och ska byta allt på en gång… Har också en annan fråga. Tränar mina gerbiler till att göra trix osv men vill inte få dom för tjocka. Finns det någon annan belöningsmetod än godis?
Jag samlar allt mitt i stora sopsäckar och senare ca var 3dje månad åker vi till återvinningsstationen och kastar det där.
Du kan klickerträna dem med en bläckpenna som klicker (det låter inte lika högt). Dock så är de inte särskilt villiga att köra agility utan godis, så du får nog ge dem extra motion istället!
// Linah
Medarbetare på djurannonser och gerbiler iFokus!
Gerbilsidan
Jag slänger mina sopsäckar (blir ca 4 säckar för 3 burar) i soprummet.
Bra idee med sopsäckarna! :) Jaja, får vell leta efter godis till dem som är lite nyttigare så kanske de inte blir så feta. Något förslag? Ger dem små mandelbitar nu.
När jag städer mina 2 burar så blir det runt 7-8st vanliga soppåsar och det slänger jag i vårt sopprum som finns i området.
Hälsningar Emma & Kardemumma
Vila i frid Bianca, Wilda & Mulan