Gerbiler iFokus

Gerbiler

Etikettallmänt-om-gerbiler
Läst 342 ggr
AnViNoHe
0

Uppfödare i Skåne?

Har läst här på uppfödarlistan & kontaktat någon uppfödare, väntar på svar. Men finns det fler uppfödare som ni vet om i Skåne, helst södra/mellanskåne?

Det MÅSTE inte vara en registrerad uppfödare, men vi skulle gärna vilja köpa ungar eller iaf tama gerbiler.

Någon som har något tips?

thea_thea
0
#1

Paninis gerbiluppfödning! Helt underbar, alla mina är därifrån, fick hem nya igår och dom är lika underbara som resten! Rekommenderar starkt! 

Panini här på iFokus eller http://paninisuppfodning.weebly.com/

AnViNoHe
0
#2

Ja, dem har jag mailat :) Verkar ha fina gerbiler!

Vi får se om jag har tur & de har smått på gång :)

Jag har en till fråga, borde kanske ta det i en egen tråd dock 🤔

Är 112 liters akvarium för litet för tre gerbiler? Först tänkte vi två, men det lär bli ramaskri bland barnen om de inte får varsin & det är väl bäst om gerbilerna får bo ihop redan från början?

Anne.K
0
#3

#2  112 Liter fungerar till 3 stycken. Dock brukar man rekommendera minst 130 Liter till 3 stycken.

 Föredetta: Registrerad uppfödare av Gerbiler: Myomorpha - Gerbiluppfödning

AnViNoHe
0
#4

Vi kan kanske börja med det vi har så får vi skaffa större så fort vi hittar något lämpligt. Har fått svar från Panini nu :) Det är så spännande!