# foder :)
Author: lizzie20

Någon som kan rekomender något bra foder?? tycker det verkar lite knepigt att blanda själv, men är det det bästa? isåfall har ni några tips?![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: jule

Prestige gerbil nature är bra

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag har versale laga gerbil nature som jag blandar med en hemmagjord "musli"blandning! :)

## Comment 3
Author: Bine93

brukar också ha Gerbil Nature :)

## Comment 4
Author: lizzie20

Ok, tack :) någon som vet var man kan köpa det? Verkar ganska svårt att få tag på...

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag köpte det på djuraffär.. Djurkompaniet. :)

## Comment 6
Author: jule

zooplus.dk

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 tänkte precis skriva det men du hann före ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: moawi

Precis som du säger kan det vara lite klurigt att blanda eget foder om man inte riktigt har koll på vad de kan äta, ungefärlig koll på näringsvärden o.s.v. Så Gerbil Nature, Bunny Gerbil-dröm (som också finns på zooplus.dk) eller kanske Gerri Gerbil är bra färdigförpackade foder! Jag brukar blanda ut det med bl.a. lite undulatfrön, bitar av hirskolv och ganska mycket müsli, så det kan du göra om du vill späda ut blandningen lite och variera den mer :) Men det är inget måste.

## Comment 9
Author: Anne.K

Som alla redan sagt så säger även jag Gerbil Nature som är ett bra foder. :)

## Comment 10
Author: gerbil123

jag använder också gerbil nature hehe ;)

## Comment 11
Author: ks.gerbil

gerbil nature är jätte bra :D gratis godis också ![Oskyldig](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") jag brukar ta bort nästan all godis utan solrodfröna och sen kan man använda det för träning :) banan är också bra att ta bort så kan man ge en liten bit typ en gång i månaden :)

## Comment 12
Author: Gerbilles

Jag har oxå Gerbil nature :D

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Gerbil Nature här med, köpt på djurmagazinet i stor-pack, det finns ju stor och liten påse :)

//Klara

## Comment 14
Author: ks.gerbil

är storpack 750 gram packen?

## Comment 15
Author: moawi

#14 Nä det finns en 2,5 kg frp också men den är inte så vanlig :)

## Comment 16
Author: ks.gerbil

Oj.. det vore bra att ha :P

## Comment 17
Author: Gerbilles

Jag har 2,5 kg och ser det nästan i alla djuraffärer här jag bor. Men dom små brukar ibland inte finnas alls faktiskt, verkar vara olika vart man bor :)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Jupp 2,5 kg påsen. Vi köpte den lilla 750g förut men det blev så dyrt och den tog slut så snabbt så vi köper denna nu, kostar 200 tror jag :)

//Klara

## Comment 19
Author: moawi

#17 Vad lustigt att det skiljer så, jag har inte sett en 2,5kg påse sedan jag var på den gamla djuraffären som låg på Hisingen omkring -08 tror jag haha ^^ Och då är jag ändå inne i varje djuraffär jag stöter på :P

Jag beställer från Zooplus istället. Jag tyckte det var billigt i vintras när jag köpte 4 påsar (700grams) för 168 DKK (ca 200 SEK skulle jag tro).  
Men min senaste beställning som kom för ett par veckor sedan så gick det på 121 DKK, det kan inte ha varit särskilt många kronor dyrare i SEK eftersom valutan är bra nu. Så lite drygt 30 kr per förpackning, nästan så man vill göra en glädjepiruett ju ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 20
Author: BettaSplendens

30 kr för en förpackning? :O Gud det var billigt kostar typ 60-70 kr i "min" djuraffär!
