# Ciara och Mila - Bildtråd
Author: [Borttaget]

Var på väg att maila bilder på tjejerna till Tsunamis men tänkte att jag lika gärna kan slänga upp bilderna här istället. ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Första bilden är på lilla Mila som säger tittut!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Mila brottar ner storasyrran.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

"Nämen, har du mat? Jag vill smaka!"

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Kika på utsikten lite.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Storasyster Ciara vill också titta!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Grisig tjej behöver ett uppfriskande sandbad. ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

"Dumma matte som lyfter upp vårt tak så jag måste klättra upp och dricka!"

## Comment 7
Author: [Borttaget]

![Kyss](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Och så en sista bild på klätterapan Ciara. ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Gud va söta :3

#6 var ju bara för charmig ^^

//Klara

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Tackar ![Skrattande](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: Asa-S

Jätte fina och söta såklart! :)

## Comment 12
Author: Gerbilles

Jättesöta! Va är Ciara för färg? :)

#6 är ju bara för skön :D

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11#12 Tack tack ^^! Ciara är Rödögd Orange Mold. ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: Gerbilles

#13 WOW, är inte orange mold ovanliga i Sverige? o.O

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 Jo de är ju det, tyvärr. Vad jag vet så är det bara Tsunamis som avlar på OM nu. Det är ju inte bara jag och Tsunamis som har OM, det är flera (eller ah, några fler i alla fall haha) som har det men pga att inte fler avlar på färgen så blir det svårt att ha kvar färgen utan att det blir en massa inavel.

Men jag hoppas att fler börjar med OM avel, blir ju tufft för en enda uppfödare att hålla kvar en färg och om Tsunamis nu skulle sluta av någon anledning så skulle färgen kanske försvinna från Sverige helt. ![Förvånad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 16
Author: Gerbilles

Nej men fy va tråkigt om färgen försvinner! Då får man väl hoppas att flera uppfödare börjar hjälpa tsunami att få fram fina o friska OM:s. Färgen var ju väldigt fin! ^^

## Comment 17
Author: panini

Guud vad underbara <33 Puss puss

## Comment 18
Author: Tsunamis

Det kryllar inte av uppfödare tyvärr. Än mindre dem som kan och vill avla på en av de svåraste gerbilfärgerna :)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#18 Får hoppas att du får hjälp av fler uppfödare i framtiden! Även om färgen är svår att få bra så känns det som att prio ett borde vara att få ut fler OM så att färgen får fäste i Sverige eller vad man ska säga.  
För tekniskt sett så borde det väl inte vara svårare att få fram OM än vad det är att få fram Nutmeg eller Lilac eller någon annan färg, så länge det finns såpass många gerbiler av färgen för att man inte ska behöva inavla?

Så kan väl jag tycka i alla fall, bättre att avla på OM och få ut dem i omlopp även om de inte har superbra färg på svans/nos, istället för att låta bli att avla på dem helt och riskera att färgen försvinner. När färgen väl fått fäste så kan man ju börja lägga ner mer tid på att avla mer på färgens kvalité.  
Fast jag kan ju förstå att alla uppfödare inte heller orkar lägga tid/pengar på att importera OM från andra länder också.

Eller finns det mer problem med OM avel?

## Comment 20
Author: Tsunamis

Nädå finns inga problem med färgen annat at det är svårt att få den klar & tydlig även upp i åldern. Ciaras mamma är ju fortfarande röd och tydlig i pointerna trots hög ålder men en annan hane i ungefär samma ålder är nu helt vit. Finns liksom sån stor variation i färgen.

## Comment 21
Author: Anne.K

Blir lite nyfiken nu. Hur får man fram OM gerbiler? De är ju onekligen väldigt fina :)

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Mold genen heter "ef" och vad jag förstått så får man bäst resultat med "aaefef", alltså Black med moldgenerna. Plus pp då om man vill ha Rödögd Orange Mold. ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Ciara har aaefefpp.

## Comment 23
Author: Tsunamis

Det är en speciell gul gen som heter e(f). Så man kan säga att försvinner OM från Sverige så försvinner inte bara färgen utan hela genen som ger färgen också.

## Comment 24
Author: Anne.K

Usch tråkigt om de skulle försvinna från sverige. Får hoppas man kan lyckas få dom att fästa sig lite mer. Men behövs nog fler uppfödare då som vill ge sig in på OM. Jag själv hade gärna viljat försöka mig på lite OM avel, men det får dock vänta till lite längre fram i framtiden för min del. Känns som att jag skulle behöva mer plats först innan jag kan ge mig in på ett sådant projekt.

## Comment 25
Author: gothic_eve

Vilka sötnosar opch vilken skönhet Ciara är!

OM är en väldigt vacker och speciell färg (eller gen)  :)

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25 Flickorna hälsar tack ^^.

## Comment 27
Author: Asa-S

Jag har tänkt att ha kullar i vinter. Har plats och blev intresserad av OM och om någon vill ha hjälp med den aveln så är jag intresserad :) Inte så påläst i färgavel men kunnig om gerbiler i övrigt. Har haft en kull för snart tre år sedan.

## Comment 28
Author: BettaSplendens

Åh fy vad söta! Man vill bara pussa på dom!:) O Mila liknar verkligen Palantno, samma kroppsform eller vad man ska säga, lite så slank i smal (till skillnad från Rocky, en klump på 100 g, Palantino väger bara 61 haha) :)
