# gnager på vattenflaskhållre?
Author: ks.gerbil

kiro har börjat med det :/ han lixom hoppar upp på vattenflaskan och gnager på ståltråden! några tips?

## Comment 1
Author: Minoth

dutta något beskt och jätteäckligt på ståltråden!

## Comment 2
Author: ks.gerbil

ok som t.ex. citron?

## Comment 3
Author: ks.gerbil

AAAAAAAAAAAAAAAAAHHHH!!!! JAG HAR ETT MONSTER HEMMA!!!!!!!!! INTE ENS CITRON HJ'ÄLPER!!!!!!!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Heh, nej gör dom så, så är det mer eller mindre kört ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Du får flytta om flaskan på något vis så att han inte når.

## Comment 5
Author: Clariiz

Testa med ättika! :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

grejen är att så länge de gnager och inte tar in nåt och tuggar/slickar på det, så känner dom inte direkt smak, så det är lagom körigt att få dem att sluta ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: ks.gerbil

hmm.... jag hade en halv citron jagtogi handen och duttade pytte på stålet det kanske va för lite? gud vilken gerbil jag har fåt hem XD

## Comment 8
Author: Clariiz

Jag har en hona som är precis likadan. Trots 175 kartonger/rör/leksaker och överfullt med spån var ståltråden det roligaste av allt! Minst 5 söndertuggade flaskor och alltid tuggar hon på ståltråden.  
Fick henne inte att sluta så nu sitter hon i en duna där flaskan är på utsidan. Så nu kommer hon åt den. Dock lär hon väl tugga sönder buren som hon gjorde förra gången hon bodde i en duna.  
  
Vart har du vattenflaskan? Hänger den i ett hörn så försök sätta den mer i mitten. Då har den ingenstans att "fastna" och det blir svårare att bita på den och tråden. Eller byt till en större flaska och gör ett hål ner genom gallret. Sedan fästen du den på övansidan så kommer skrutten inte komma inärheten av någon ståltråd :)

## Comment 9
Author: ks.gerbil

hmm.. låter som en bra ide annars hade jag tänkt att göra en liten trä grej där man kunde sätta vattenflaskan i den och sedan typ limma fast "rustningen" pånågot sätt :P

## Comment 10
Author: moawi

Eller skaffa glasvattenflaska? :)

## Comment 11
Author: ks.gerbil

10# men det är inte det de gnager på :P det är ståltråden!

## Comment 12
Author: moawi

#11 Men om du provar att hänga upp den på något annat sätt då, utan ståltråd? Hade du nån konstruktion med gummiband innan kanske eftersom det satt det på vattenflaskan förut? Han kanske inte tycker att gummiband är lika roligt att tugga på :)

## Comment 13
Author: ks.gerbil

hmmm... nä gummibanden vet jag inte vrf de satt där XD haha.. vet inte vrf de bara har börjat gnaga såhär de gjorde inte det innan ju :P jag kom på en grej.. om man använder sig av en liten pinne och man lägger den ovanför.. eller vänta här är en bild XD mycke lättare
