# Chili och Muskot
Author: [Borttaget]

Här kommer en bildtråd på jirdana ![Skrattande](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Gosattack!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Snark...

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Morgonfrilla!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Haha... coola ;)

## Comment 5
Author: Pose-idon

Aww, så stora och fina dem har blivit! ![Skrattande](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Kyss](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Stora, fina, och tama! ![Skrattande](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det har tagit tid, men nu baske mig kan jag göra det mesta med dem, ha dock inte vågat provkika i munnen på dem än ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Kan dock lätt fiska upp dem och sätta dem på armen och klappa dem bäst jag vill, kika i pälsen, klia bakom örat, pilla på nosen, dom bara sitter där och minuterna rinner iväg. Snacka om skillnad mot gerbilena ![Cool](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Visst är de lite nervösa och spända, men undviker man snabba rörelser och inte griper om dem med händerna så går det bra. Ett tag runt svansbasen och in med handen under och lyft bara, går kanon. Fast buren vaktar de fortfarande ![Obestämd](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 7
Author: Pose-idon

#6 Låter jättebra! ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Absolut, jag är väldigt fashinerad av dem. :)

De är ju precis som stora gerbiler som är mer att "ta i" och som man kan gosa med.

## Comment 9
Author: Pose-idon

#8 Aww, låter mysiga! :)

## Comment 10
Author: kimky

nyfiken bara. hur ser din bur ut till dom? ^^

## Comment 11
Author: [Borttaget]

just nu... uppäten ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

dom hade en stor råttvoljär som dom gnagde ut botten på. Hade fäst genomskinliga plastskivor på nedre delen av utsidan av gallret så de inte skvätte ut allt för mycket strö på golvet. Föreställ dig typ stänkskärmar, hehe.

Just nu bor dom i ett 250L akvarium som nödlösning tills jag kan bygga om botten åt dem.

## Comment 12
Author: kimky

ah O.o' mysiiiiiiiiigt....hehe xD   men hur stort behöver dom igentligen och hur ska dom ha det? :o

## Comment 13
Author: Clariiz

Åh vilka häftiga! :)  
Hur pass stora är dem? Ser ut att vara mer i "tamråtte-size!"

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Dom har ett stort behov av att både klättra/hoppa runt och gräva/gnaga. Hur stort dom ska ha enligt lagen minns jag ej, men de räknas som exotiska djur så det är en del utrymme som krävs.

Tamråttesize är precis vad det är, gerbiler stora som tamråttor, som beteer sig som fega tamråttor, och gör ALLT för en godbit haha ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") ruggigt nyfikna också.
