# Hjälp! (inredning)
Author: [Borttaget]

Hej!,  jag har  tängt  bygga  sand playground!,  jag hittar bara inte  nåt som  jag  kan använda  till gerbilerna    kan man ha nåt  annat än bara kartong och papapersrullar ?? .  min dator har krachat ! så  inte inne

så många   gånger tacksam försvar![Skrattande](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: ks.gerbil

det behövs ju kartong för att få "skelettet" av byggnaden men toarullar kan nog ersättas med pappersrullar (asså så att man gör dem i papper). men annars är det roligt att du vill göra en sån! själv är jag för lat :P  äter ni kanske kakor ibland? dem kan ju finnas i kartonger du kan fråga om du får äta lite extra kakor för gerbilernas skull :P

## Comment 2
Author: moawi

Om du inte ska ha sandlekplatsen i buren så kan du annars ta en plastburk istället för kartonglåda. Men då får du ha lite koll så att de inte gnager på det bara. Jag gjorde min delvis i plast, se bild.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tack för alla tips !!
