# Gerbilernas klor?
Author: Aplique

Hej! Mina gerbilers klor har blivit väldigt långa, Det gör lite ont när de Klättrar på mig. Så, jag undrar om ni har ngn aning om hur man klipper dem eller om de kan fila de själva elr Så?

## Comment 1
Author: ks.gerbil

Lite ont gör det väl ändå? Gerbiler har längre klor än hamstrar t.ex. Så det beror ju på om de verkligen är för långa. Gå runt och titta på gerbil kort där man ser tassarna och se om de ser likadana ut. En sten eller en tegel bit är ändå bra att ha i bottnet av akariumet så att när de kommer ner och grävver på den sliper de ner dem själva om det behövs.

## Comment 2
Author: EIectra

Eller en keramikkruka som du har sanden så dom gräver och slipar ner sina klor, fast det kanske du redan har..

## Comment 3
Author: ks.gerbil

Detta kanske låter lite konstigt men kan du ta kort på klorna så ser vi om dem är för långa? :P

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Man ska helst inte klippa klorna alls på gerbiler, om de har för långa klor så är det bästa att göra som #2 föreslog, att lägga in en kruka eller sten eller tegelsten etc så att gerbilernas klor slipas ner. En bra idé är att ha stenen eller vad man nu har under vattenflaskan t.ex, eller ställa matskålen på. Så att gerbilerna relativt ofta kommer slipa klorna. (Se bara till att stenen/krukan ligger mot bottnen i buren så att inte gerbilerna gräver under och blir krossade).

Men som ks.gerbil säger så har gerbiler naturligt långa klor, det känns en del om de klättrar på ens arm om man inte har tröja. Vore som ks.gerbil nämnt bra om vi fick se en bild, då kanske vi kan hjälpa dig avgöra om klorna är för långa eller ej ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: ks.gerbil

Eller om du mäter med en linjal : P

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5. .. O där skena min tanke. "Kom nu lille gerbil, vacker tass, vacker tass sa jag. Duktig! \*Mäter\*" ne tror faktiskt de är ganska svårt o mäta

## Comment 7
Author: ks.gerbil

man kan hålla försiktigt i tassen medans man mäter eller ge den godis och mäta från golvet :P jag kan oxå ta kort var lite osäker för några veckor sedan om de hade blivit för långa....

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Ja men de låter gött komlicerat :p

## Comment 9
Author: ks.gerbil

det var det faktist inte för mig :P det är bara att hålla gerbilen i handen hålla lätt på "tassen" och mäta... i bakbenet då :P i fram tassen så la jag bara linjalen brevid. detta är resultatet: framtass:3m.m. baktass:4m.m.    är detta för långt? jag har en sten på bottnet men de gräver inte på den :(

## Comment 10
Author: Aplique

Tack så mycket för era tips!! Det var jätte stor hjälp, jag ska titta vad jag Kan göra åt det. :)
