# vad tycker ni?
Author: Eiiila-K

Tycker ni att man skulle kunna andvända en sådan bur till gerbiler?

Jag blev först rekomenderad det utav djuraffären här i stan,jag funderade men jag tänkte, nej jag köper akvarium istället...

och så såg jag på denna sida att man ej ska ha galler till gerbiler,

Men om det är okej att ha galler i buren för att para ihop en gerbil med en annan borde detta vara okej?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Fast när man sätter ihop gerbiler så handlar det ju oftast om några dagar, max en vecka eller två, är ju stor skillnad på det och att ha en gallerbur permanent.   
  
Jag har haft en liknande modell som du visar och dem är skit dåliga. Det var min första bur till mina första gerbiler, efter ett par veckor skaffade jag en SAMLA för jag stod inte ut med att ha mina gerbiler i ett gerbilarium.  
Även om du lyckas hitta en riktigt stor en (de flesta är under 100 liter även med gallerdelen inräknad) så finns risken att de gör sig illa på gallret och/eller börja bita på gallret och riskerar att göra illa tänderna och skada området runt nosen.  
  
Sådana burar (gerbilarium) kostar dessutom väldigt mycket.  
Ett begagnat akvarium är mycket säkrare och dessutom billigare vilket gör att det är lätt att få tag på ett stort akvarium som kostar mindre än ett litet farligt gerbilarium.

## Comment 2
Author: Eiiila-K

#1 tack jag är supernöjd med svaret. Jag tycker inte häller om gallret men jag tänkte bara lite, jag tänker förmycket ibland :p men det är ju bra att fråga så man får veta :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ja precis, jag blir ju bara glad om jag kan dela med mig av mitt eget misstag så andra slipper lägga ut massa onödiga pengar. Själv hade jag inte läst på tillräckligt och hade ännu inte lärt mig att djuraffärer inte är så mycket att ha, har aldrig haft smådjur innan jag skaffade gerbilerna.   
  
Men jag har lärt min läxa i alla fall ^^.

## Comment 4
Author: ks.gerbil

när jag tittade tillbaks till en av mina första innlägg (gallerbur?) där du jessica har hjälpt mig så tänker jag "oj tänk så hade inte jag hittat GIF! vilken misstag jag hade gjort! ha mina gerbiler i ett gerbilarium! USCH, USCH, USCH!"
