# mjölkkartonger?
Author: [Borttaget]

hur är det med mjölk-kartonger?kan gerbiler gnaga på det?

jag har alltid trott att  dem inte fått, men för ett tag sen sa en vän som ockå haft gerbiler att det var helt ok. hennes uppfödare hade sagt det och hon hade gett dem det hela tiden, utan någon skada.

hur är det? är det ok om man tvättar ur dem? (diskar och sen sköljer ordentligt). fast grejen är väl att det är vaxat?

## Comment 1
Author: Ninnelille

Jag ger mina mjölkkartonger :) Funkar jättebra.

Är det? :o ska kanske sluta isf..

## Comment 2
Author: AnneN

I mjölkpaketen är det ju något plast/vax aktigt så jag ger det inte till mina gnagare då jag inte tror att det är så hälsosamt om de skulle äta i sig av det.

Bättre att ta vanlig pappkartong att ge dem då.

## Comment 3
Author: cecilia34

Inga mjölkkartonger, håller med  AnneN

## Comment 4
Author: jule

Jag gar alltid gett mjölkkartonger. De e inga prob!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tack för svaren, även om jag inte kommit fram till något ;)

4# gör  du nåt mer än att diska ur dem?

2# jo, jag ger dem  pappkartonger och så oxå ju. tänkte bara att det vore bra om man kunde ge mjölk paket eftersom att det blir många.

## Comment 6
Author: jule

#5 sköljer endast ur dem

## Comment 7
Author: Ninnelille

jag gör också som #6 fast kanske ska sluta.. vad tkr ni? :)

## Comment 8
Author: Solaika

Jag ger absolut inte mjölkpaket. Finns så mycket annan bra kartong så varför riskera att de får i sig det plastiga i mjölkkartongerna?
