# Kan han ha lyckats para dem?
Author: Tina

Går det att säga ungefär hur stor chansen är att en hane som gått med sin mamma och syster i 7-8 veckor (efter födseln) lyckats para dem?

_Jag har ej några egna gerbiler utan frågar åt en bekant._

## Comment 1
Author: Canaie

Förmodligen inte så stor, men om du inte vill ha en kull till borde du nog ta ut hanen. Är den andra honan 8 v. eller missförstod jag där?

Isåfall är hon ju absolut inte redo att få ungar.  
Gerbiler kan bli könsmogna vid 8 v. men det kan variera.

## Comment 2
Author: Tina

Det är som sagt inte mina gerbiler, utan en bekants. Gerbilerna har det inte bra där de är nu, därför funderar jag på att ta mig an dem - men jag är inte redo för gerbilungar ifall lilla hanen skulle lyckats para mamman och systern.

#1 Ja, honan och hanen är syskon och 8 veckor nu. De har bott tillsammans med sin mamma fram till igår, då hanen flyttade ut till sin pappa. Ägarna har trott att han varit en hona, därför har han bott kvar så länge.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

risken är minimal att han har lyckats. Hanar brukar knappt fatta galoppen när de är runt 3 månader. Dock finns det absolut undantag, det har hänt.
