# Ätbara växter för gerbiler.
Author: MaaariaS

Jag undrar om det finns några växter gerbiler kan äta tex ormbunke eller ljung eller nån annan slags växt????

## Comment 1
Author: southdakota

Sköljda maskrosor och torkade nässlor kan de åtminstone äta, annars vet jag inte riktigt men skulle inte chansa med någonting förrän jag vet säkert. :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

kattgräs går bra också, och klöver. Äppelkvistar att gnaga på är smaskens!

## Comment 3
Author: Pose-idon

När mina gerbiler är ute i trädgården (**med galler så dem inte kan rymma såklart!)** brukar dem äta gräs. ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Man kan ge grenar med lövträd, och ha gärna kvar löven då! ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: southdakota

Och när jag säger maskrosor menar jag själva bladen, blommorna är jag osäker på men nja, känns lite sådär. :P Så det är alltså maskrosbladen jag snackar om i första inlägget. :)
