# Fyfasen!!!
Author: Sloj-border

USHHHH! kom nyss hem från djuraffären.. Det fanns en ensam jättestressad gerbil som hade jätte tunt underlag (som var toa-lätt) och som stod och grävde i glasbotten :'( när jag knackade lite på rutan så kom den fram och var nyfiken, det såg ut som den sa "snälla, hjälp mej!". Den var verkligen jättestressad! kutade runt i buren och ja... det är svårt och beskriva.. den hade INGET att göra där heller! sist jag var på den djuraffären så hade den en kompis men jag vet inte vart den är nu :/ Jag mår så himla dåligt nu![Gråter](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") önskar jag hade kunnat köpa henne, men jag har inga gerbiler...

Ingen som kan rädda henne? :'( hon finns på arkenzoo i sundsvall!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Nää, usch  ![Gråter](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter").. Men kan man inte anmäla till någon djurskyddsinspektör...?

## Comment 2
Author: Sloj-border

#1 vet inte :'((((

## Comment 3
Author: Sphynx

Vad jag förstått så säger lagen en hel del om deras skötsel. Gå in o kolla lagen, finns på första sidan. Om man sedan går vidare gör man det till kommunens djurskyddsinspektör.

## Comment 4
Author: cecilia34

jag vet precis vad du menar !

 jag upplevde exakt samma sak här i göteborg , också på arken zoo .det verkar vara nåt med den butikskedjan . dessutom så står det i deras logga " vi älskar djur " . är inte det ironiskt så vad ?

 det var en gerbilhane som hade en liten och hög gallerbur där det , som du sa , inte fanns något att göra . det fanns en tyghängmatta att klättra i en bit upp och inget att gräva i . jag handlade saker där ngr gånger och blev så illa berörd varje gång jag såg hur han hade det att till slut stod jag inte ut och köpte med mig honom hem . så nu bor han hos mig och har det mycket bättre . dessvärre är han fortfarande själv , men jag letar med ljus och lyckta efter en kompis till honom och hoppas att han snart ska kunna få en kompis  ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

önskar att jag hade anmält dem

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 hur gammal är gerbilen? Jag har ju några som också behöver en ny kompis, men jag antar att han är mer än sex veckor gammal? >\_< Jag har hannar på ½ och 2 år. Du kan se min på säljestråden eller fråga mig :-)

f.ö. kan du Sloj-Border ju kolla om man på någon punkt kan anmäla butiken till någon djurskyddsinspektör.

## Comment 6
Author: Solaika

Jag har tack o lov sett ett par bra Arken zoo och har faktiskt ett samarbete med en butik som skickar kunder till mig när de inte har gerbiler själv. Händer inte så ofta men ändå. De som jobbar där är skapligt kunniga och ger bättre råd än det som står på deras hemsida.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag läste ju artikeln om vad lagen säger om djurvård. Det står ju en jättebra artikel på förstasidan här på gerbiler.ifokus, där det står understruket om vad det gäller för gerbil. Djurskyddsinspektören skulle nog ha ett å annat att säga om han såg hur den gerbilen hade det.

## Comment 8
Author: Sphynx

Men om ni ser detta, varför anmäler ni inte? Man har rätt att vara anonym, om man vill.

## Comment 9
Author: isafisa

ja anmäla är ju det bästa, om nog många anmäler så uppmärksammas det ju mer tillslut :)  Ska anmäla en butik i Skellefteå här framöver, ska bara åka dit en extra gång och kolla att de har det som de hade det sist.

## Comment 10
Author: cecilia34

jag hittade inte rätt information om lagen när jag hittade min gerbil och vågade då inte anmäla om jag inte hade rätt om det jag trodde   . därför blev inget och jag köpte honom istället . men jag ville verkligen göra det

## Comment 11
Author: Sphynx

Då har han det bra nu iaf :)
