# Boa i bo-bommul?
Author: Raaata

Hejsan, Går det att andvända sånt här speciellt bo-bommul till gerbilerna? eller ska man inte det? Har hört att det kan fastna i ögonen och sånt..

## Comment 1
Author: Royalz

Menar du typ hamstervadd? Finns i olika färger. Sånt ska man inte använda, för djuren kan trassla in benen och få blodstopp och i värsta fall bryta benet. Dom kan även stoppa in det i munnen och kvävas.

## Comment 2
Author: Raaata

Jaa x) Det menar jag . Va hemskt :/ Tack så mkt :)

## Comment 3
Author: sissie

Det finns en ny sorts "hamstervadd". Det är finstrimlat papper. Det får mina ibland. Men toapapper duger lika bra.

## Comment 4
Author: isafisa

#3 ja jag såg den nu senast :) Verkar ju bättre, men samtidigt så har man ju alltid toa-papper hemma :)

## Comment 5
Author: AnneN

Jag såg på nån webbutik att de hade ätbar bo-bomull, är den också farlig för dem?

## Comment 6
Author: Royalz

#5 Det är lika farligt..

## Comment 7
Author: Raaata

Vad är det som är farligt i den?

## Comment 8
Author: AnneN

#6 okej då ska jag inte skaffa sådant.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

de kan fastna och skada både tassar och svans allvarligt, så det spelar ingen roll hur ätbart det än är.

#3 låter onödigt, gerbilerna strimlar papper utmärkt själv, vilket även är en bra sysselsättning för dem. Varför betala för något man kan få gratis och dessutom mer underhållning på köpet? ![Cool](http://www.gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") konsumentsverige i ett nötskal. ![Skrattande](http://www.gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") köp köp köp

## Comment 10
Author: Raaata

#9 okej :)

Ja affärerna skriker ju: Kom och köp! ;)
