# Smeknamn? :P
Author: [Borttaget]

Har ni några spiciella smeknamn på era gerbiler ?

Själv kallar jag Fikon för "svart" kort o gott, och filur för "svans" :P har tröttnat lite på att säga "Fiilluur!" och "Fiikonn!" :P Lägg gärna upp en bild så blir tråden lite roligare!  Lite OT kanske :P

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag kallar inte mina för nåt speciellt för just den gerbilen (jo, deras riktigt namn), men ibland säger jag typ "lilla gubben/gumman" eller "tjockis" eller liknande ;)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

:P, jag kallar filur för "lilla råttan" när han försöker rymma, då slutar han :-)

## Comment 3
Author: Solaika

Hampus - Hampis eller Dampis

Greta - Gretis. Pletis eller GretisPletis

Lina - Mamma mus

Jesper - Pappa mus eller Peppis

Max - Kax

Elvira - Viran

Isabella - Bella

Rasmus - Trasselmusen eller bara Trassel

Mimmi - Vimspims

Det är nog de vi har som får smeknamn. Sen får dom ju heta saker som Skruttråtta, Muppmus, Knasmus, Sötmus och såna knäppord ibland oxå :)

## Comment 4
Author: isafisa

Jaguar - Jagge

Ferrari - Ferra

Dylan - Dyllis

Laphroaig - Lappisen

Bowmore - Bow

Sandy Brown - mammas älsklingen

Proxy - proxiprox

## Comment 5
Author: Pose-idon

Daisy - Dais, Daisygumman xD  
Viggo: Viggoda eller ViggoBiggo  
Saga: Sagis  
Julia: JuliaFulia ![Oskyldig](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
Hope: Hopie  
Charm: Charmie

Sen kallar jag dom grisar och tjockisar och sånt också ^^

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag brukar kalla Li för Puss och Lo för Bus ibland. ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Sedan blir det ofta att man säger lilla gumman och om de gör någonting lustigt kan det bli knasboll. ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det kan dyka upp lite olika smeknamn ibland.

## Comment 7
Author: emwa

Ella (black) - Ellis, skrot.  
Tara (DEH) - Taris, bus.

## Comment 8
Author: Katter3

Frodo och Sam har blivit Vitis och Svartis. ![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Vi i min familj har alltid sådana fantasilösa namn när vi döper våra djur. Vår senaste katt heter Datten, som katten fast med ett d. En annan av våra katter som dog förra året hette Kisse. Och mina kaniner blir kallade stora och lilla kanin, fast de är lika stora. De heter egentligen Kiwi och Nowa. Men Vitis och Svartis passar i alla fall, haha.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

\`Jag brukar kalla mina lite olika. Men oftast så kallar jag Trocadero för Troca. Och Zarah för Zarah![Flört](http://www.gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: konstgjordenergi

Nicko (Nicholas) blir ofta "tjockis", "slappis" el "plutten".  
Willy (Wilhelmina) blir ibland "busmus" el "dumingråtta"  
Pinochio har inte fått något karaktäristiskt nick ännu, men eftersom Pinochio inte ligger så bra i munnen (enligt mej) blir han oftast bara "killen".

Sen kallar jag dem allihop _Snuttisarna_, _gullungar_ eller _bebisarna_, medan sambon kallar dem _råttkräk, busmöss eller grävarmusar_. ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men innerst inne älskar han dem, dock lite mindre på morgonen om de gnager på toarullar el liknande.. (låter) ![Glad](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 11
Author: emwa

#10 Vilka fina namn dina hade! Nicholas har jag funderat på till min framtida hane, och Wilhelmina/Wilma till min kanin :) Fast så blir det inte.

## Comment 12
Author: Pose-idon

För bara några minuter sen sa jag: "Sluta klättra omkring din gris" till Viggo och han klättrade som en galning på händerna xD ![Cool](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")![Oskyldig](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 13
Author: konstgjordenergi

#11 Tack, eller vad säger man.?  ;P Jag tycker om värdiga, lite brittiska namn. Wilhelmina hette tidigare William, men eftersom hon inte trivdes med att vara pojk bytte hon kön, och i och med det även namn. ![Tungan ute](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 hahaha![Flört](http://gerbiler.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: RoSa-RoSeN

Tippen kallar jag för Tippen och ibland för Tipp ^^ Och Lufsen kallar jag för Lufs =) På förmiddagen så fick dom två "mellan namn" Så dom heter Lufsen, Filur, \*efternamn\* och Tippen, Melon, \*efternamn\* ^^

## Comment 16
Author: burmesee

Ajax- Fetto, Stor  
Cosmo- Co(läspS)mo, Snurre Sprätt, Duracell-Kanin  
Emilie-Sötis, Mamman  
Nidawi och Gusten- Pensionärerna, Pucko- Djuren  
Hugo- Clark  
Helmer- Kent  
  
Är nog elak mot mina gerbiler när det gäller namn, men jag kompenserar nog i annat ^^ <3

## Comment 17
Author: Solaika

Haha, duracell passar verkligen på Cosmo :P

## Comment 18
Author: burmesee

Aaah verkligen! :D
