# Hyllor i metall?
Author: Anadora

Hej! Fixar akvarium till framtida familjemedlemmar och undrar om det är någon som testat att ha hyllor i metall? Har en svetsare i familjen som kan bygga fina hyllor i ett trappliknande utförande. Givetvis med mjuka fina kanter och inget att fastna i. Är däremot lite orolig att de gnager på dessa. Eller struntar de i det när de märker att det inte är någon idé och det dessutom finns massor av trä och kartong att gnaga på?

## Comment 1
Author: Wony

Det beror på vilken metall det är, tror jag. Vi använde någon mm tjock aluminium till att göra en hållare för vattenflaska en gång. Det slutade med att de gnagde sönder metallen och sedan vattenflaskan. Så skulle nog säga att en hårdare/tjockare metall behövs, men har ingen erfarenhet av hur de agerar om det är annat än aluminium.

## Comment 2
Author: Tsunamis

De kommer gnaga på den men du behöver inte vara orolig att de skadar sig för det gör de inte. Jag köper hyllinsats/plåthyllor från Ikea och har haft dem länge utan problem.
