# Polly och Mars
Author: [Borttaget]

Hej!  
Polly och Mars fick 5 stycken gerbilungar den 10 Februari 2016 🙂   
Jag vet inte ännu vilka färger som ungarna har, men tror att 4 av dem har färgen Burmese. Sedan finns det en unge som inte är lik dem andra som är mycket ljusare, är fortfarande osäker vilken färg h\*n har.  
  
Någon som kan tipsa på ett tema som passar bra? ☝️

## Comment 1
Author: lollynonna

Alltså det finns ingen färg som heter colorpoint, colorpoints är mer points på en redan befintlig färg om du förstår? Tycker det med teman är väldigt svårt faktiskt :/

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Japp förstår, skrev nu bara Colorpoints :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Bilder på gerbilungarna

## Comment 4
Author: Tsunamis

Colorpoints är det samlingsbegrepp jag brukar slänga runt, för det finns på många andra djurslag för att beskriva samma sak (burmes/siamesgenen och kombinationer av dem)

Vilka färger är Polly och Mars? Skulle kunna vara en BEW eller Cp Nutmeg, jag tror på det senare eftersom resten av syskonen är 'svart-baserade' med två små aa.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Föräldrarna har färgerna Burmese och Dove.

## Comment 6
Author: Tsunamis

Japp då är det en Light Cp Nutmeg. Det märker du hur lite tipping hon får (de brukar bara ha lite brunt på nosen) 🙂

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Okej 🙂
