# Tvättar sin syster så att hon blir flintis.
Author: Lingtardo

Jag har tre gerbiltjejer och de två andra håller på att tvättar Princess på huvudet hela tiden och gör så att hon tappar mer o mer hår där. Finns det något man kan göra för att de två andra ska sluta eller minska på sitt tvättande på sin syster? De syskonbråkar, sover tillsammans och leker som vanligt så de är inte osams eller något sådant. De har bara fått för sig att tvätta sin syster väldigt mycket.

## Comment 1
Author: Anne.K

Detta kallas för barbering. Det putsas helt enkelt för hårt. Det brukar vara ett tecken på stress i flocken enligt min egna erfarenhet. Och det bästa som fungerar är tyvärr att flytta bort den gerbil som blir utsatt av barberingen (ifall det är båda av de andra som barberar den tredje) . Om det bara är en som barberar mot en av dom så är det den som barberar som får flytta ifrån flocken om de andra två går bra överens. Oavsett vem man flyttar ut ur flocken så får man såklart skaffa en ny kompis till den ensamma gerbilen och då kommer man sedan ha mycket mer harmoniska gerbiler såvida den som barberar inte fortsätter beteendet då. Men min erfarenhet är att beteendet slutat när man löst flockfördelningen.   
  
Alternativt så låter du dom bara vara och helt enkelt står ut med att en gerbil kommer vara flintis. Men det alternativet gillar jag dock inte personligen, men det är var ägares egna beslut att ta hur man vill lösa eller inte lösa problemet.

## Comment 2
Author: lollynonna

Ja, som #1 sa så är det barbering. Jag har råkat ut för det en gång och det end jag kunde göra var att sära på dem.

## Comment 3
Author: Lingtardo

#1 Tackar så hemskt mycket för svaret! Jag misstänkte att det var något åt det hållet men var ej 100% säker. Jag lämnade dem med en granne förra veckan då jag gick på semester så det kan vara det som orsakade att de blev stressade. För det var efter att jag kom hem ifrån semestern som jag märkte att hon då (för 6 dagar sedan) hade en liten kalfläck på huvudet. Som sedan blev värre.

Men då får man börja en jakt på en ny kompis till lilla Princess :)

## Comment 4
Author: Lingtardo

#1 och #2 Liten snabb fråga då. Jag tänkte sätta ihop Princess (hon som håller på att bli flintis) med en ny bebis då. Hur man sätter ihop en gerbil med en annan har jag gjort innan, dock med hanar då. Men jag tänkte bara fråga om jag skulle ta ut Princess redan nu så hon är i en egen bur och låta hennes päls växa tillbaka tills en ny liten bebis kommer. Eller är det en dum idé?

## Comment 5
Author: lollynonna

#4 Jag skulle om det var mina gerbiler kanske låta dem gå tillsammans någon dag till sen sära på dem. Min barbering-gerbil var väldigt stressad och hon fick bo ensam i 7 månader innan hon blev normal igen. Fast det beror ju på hur länge det tar att hitta en ny kompis men verkar hon/de inte stressade så skulle jag ha låtit dem gå tillsammans ett tag till.

## Comment 6
Author: Lingtardo

#5 Jag har inte märkt av något ändrat beteende på dem och de är lika livliga och gosiga som innan, kommer fram när man har handen i buren och sådant. Men då låter jag de gå tillsammans i buren ett tag till. Håller på att titta på lite olika gerbil uppfödare just nu och vilka som har kullar som är unga nog och vilka som har planerade kullar nu till sommaren :)

## Comment 7
Author: BjornKraft

Finns det inte "stop&väx" för gerbiler? Det hade ju varit en bra produkt i detta läget :-)

## Comment 8
Author: Lingtardo

Letandet utav kompis till Princess blev kort då hon gick bort idag. Hon hade somnat in fint under trappan till sandbadet. Så det kanske var något mer bakom det att hennes systrar "tog hand" om henne väldigt mycket sista tiden. 

Men jag tackar så mycket för all hjälp jag fick :)

## Comment 9
Author: taylor__lambert

#8 mina två gerbil honor gjorde samma sak på min 3:e hona Silver, men dom bråkade också lite mer så jag skulle väl ha särat på dom när jag väl hade chansen, men även hon gick bort efter någon dag. Beklagar din förlust av Princess 🌺
