# Tillbehör akvarium och andra frågor
Author: simsimler

Hej! Jag har inga gerbiler i dagsläget, men håller på att lära mig mer då jag tänkt skaffe gerbiler till hösten när jag flyttat. Men jag har lite frågor. Jag har bestämt att de ska ha ett akvarium, av det jag sett så har så är höjden på många 40 cm. Är inte det ganska lågt? Hur får man plats med jättemycket spån samtidigt som man har hus och olika grejer de kan klättra på? Vill ju inte att de börjar klättra i nätlocket. Stämmer det att man ska ha lite spån i början tills gerbilerna blivit tama? Hur mycket är "lite" i det här fallet isåfall? 5 cm, 10 cm, 15 cm? Hur mycket spån har ni sedan när gerbilen är tam? Vilken foder skulle ni rekommendera? Jag har förstått att man gärna kan tillsätta egna nyttigheter i maten, men vilket är det bästa "basfodret" som finns på marknaden? Jag vill köpa mina gerbiler från en uppfödare, har ni någon att rekommendera? Jag kommer finnas i Skåne from mitten av Juli och därför är det aktuellt med en uppfödare i närheten. Tack på förhand!

## Comment 1
Author: ForeverEmma_

1\. Jag tycker personligen att 40cm högt på akvarium är lågt men det är för att mitt första var på 50cm. Men 50cm är rätt så svårt att hitta i mitt fall då jag skulle ha 110cm i längd och 50cm i djupt också. Så mitt andra akvarium blev 45cm högt men det funkar fint.

2\. Alla gerbiler klättrar inte i taket. Mina gnager mest, 2 utav 4 gör det nästan hela tiden medans de andra två kan tugga mycket sällan. Men man har inredningen på botten av akvariet och så täcker man inredningen med spån.

3\. Ja man ska ha lite spån i början. Hur mycket exakt är svårt att säga, men dem ska inte kunna gräva ner sig så ca 5cm är väl då lagom.

4\. Jag har mellan 20-30cm spån i mina burar. Men ju längre tiden går efter städningen då spån bytts ut och fylls på desto mera kan spånet hamna på en sida.

5\. Versele-laga Gerbil nature ska man använda. Man kan blanda eget men det är svårare då man måste veta exakt hur många procent av vad man behöver. Sen ska även gerbiler ha färskmat 2-3 gånger i veckan

6\. kan tyvärr inte uppfödare i skåne xD

## Comment 2
Author: simsimler

#1 Tack för svar! :) Hmm, så inredningen är alltid i botten? Hur gör du med vattenflaskan så de kommer åt den? Jag tänkte att man hade ett hus ovanpå där man kunde ha sand och vatten, men det kanske finns någon bättre variant? Kollade upp maten du skrev, den verkade bra! Såg att påsen var på 750 gram. Hur länge räcker det för 2 gerbiler tror du? :)

## Comment 3
Author: Prenova

Det är bäst att ha inredningen så som du säger, uppe på någon hylla eller något hus, då gerbilerna lätt gräver ner det annars. Själv har jag valt att göra det såhär (se bild). Paninis finns i Skåne, länk till dem här: http://paninisuppfodning.weebly.com

## Comment 4
Author: Prenova

Bilden följde visst inte med.. Provar igen!

## Comment 5
Author: ForeverEmma_

jag använder mig av en sån här för att ha mat på och vattenflaskan hänger över den. http://www.zoo.se/produkter/smadjur-gnagare/burinredning-hus-hyllor-ror-for-smadjur/sitthyllor-broar-trappor-stegar-for-kaniner-marsvin-hamster/natural-living-steps-trixie-gnagartrappa-ofargad-m.html

Sen så på ena långsidan av den så har jag sanbadet som står på ett hus :)

## Comment 6
Author: simsimler

#3 Snyggt! Har du en sån där vattenflaska med en ögla i botten som du sedan bara hängt upp i kanten av akvariet? :) #5 Har sett den och den verkar bra :) ska nog köpa en sån där !

## Comment 7
Author: Prenova

Nej, jag har en vanlig vattenflaska som tillfälligt är upphängd med ståltråd, ska inköpas en med sugproppar så snart som möjligt! :)

## Comment 8
Author: linneapopcool

den maten jag har till mina gerbiler är gerbil natur och det ska bara vara en halv deciliter och man får inte ha plast, bomull,tejp, ett rör och du kanske har läst om det men bara en påminnelse🙂

## Comment 9
Author: ForeverEmma_

Kom på nu att jag glömde svara på en av dina frågor xD 750g påsen vet jag inte hur länge den räcker då jag köper den som är på 2,5kg och den påsen räcker om man bara har 2 gerbiler skulle jag nog säga minst 3 månader

## Comment 10
Author: simsimler

#8 Det med plast och tejp och liknande har jag läst. Men vad menar du med rör? :) trärör går väl bra tex eller menar du alla rör? #9 Haha! Okej :D men det låter ju kanon! Väldigt billigt ju.

## Comment 11
Author: Fruktzallad

#4 Vad har du för mått på din glasbur?  Är den köpt i en affär?  Den var jättefin!

## Comment 12
Author: Prenova

Längd: 75 cm Höjd: 37 cm Bredd: 45 cm Jag köpte min från zooplus.se, det är dock ingen sida jag rekommenderar. Fick inte med allt jag beställt och fick även med grejer som jag inte beställt.. Jag har iallafall sett något liknande på ZooGiganten i Lomma, så det är ju rimligt att såna burar kan finnas i vissa djuraffärer. Mellanväggen följer inte med så du vet, skickade in buren till en glasmästare som fixade det. :)

## Comment 13
Author: Fruktzallad

#12  Är glasväggen heltäckande hela vägen upp och bara ett litet hål som de kan gå in till nästa sida? Jag blev väldigt nyfiken på din bur. Kan du ta fel bilder från fler vinklar så jag ser väggen?

## Comment 14
Author: Prenova

Ja den går hela vägen upp med ett hål i mitten som är 8 cm i diameter. Kul att du gillar den! :) Försöker få med lite bilder.

## Comment 15
Author: Prenova

Och en till!

## Comment 16
Author: Fruktzallad

Det är ju så smart att ha det avdelat så för då kan de gräva djupt och det går åt mindre stö än att man fyllde hela akvariet. Tack för du postade fler bilder! :-) 👍

## Comment 17
Author: Prenova

Precis! Man slipper ju nergrävda skålar och vattenflaskor också!
