# Doftkörteln!
Author: Anpekli

Jag har börjat lägga märkte till att min pojke har en extremt stor doftkörtel som syns hela tiden... Är det normalt att den ska se ut såhär (bilden)?

## Comment 1
Author: Anpekli

Har en till bild här. :/

## Comment 2
Author: Tsunamis

Den är nog bara mer synlig nu för han är lite rund om magen. Jag ser ingen knöl på den eller någonting sådant i alla fall.

## Comment 3
Author: Anpekli

#2 Jo, han är ju lite go om magen ja. Han har väl alltid varit så, men det där har jag lagt märkte till alldeles nyligen. Men tack så mycket för svaret, stämmer nog mycket väl! Var lite orolig där ett tag! :)

## Comment 4
Author: Annika Hermanrud

Ibland blir doftkörteln geggig,  och behöver göras ren:)  

  

Du kan tvätta doftkörteln lite försiktigt med vanlig tvål och vatten på en tops/bomullspinne. Var noga med att skölja av tvålen efteråt.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Man ska inte använda tvål på gerbiler. Jag tror inte heller att det behövs göras rent utan det är bara "doftsekretet", eller vad jag nu ska kalla det, som gerbilen använder till att doftmarkera.
