# samlarlådor?
Author: marsvins

mina gerbiler bor just nu i en GALLERBUR!!!😕😡det är hemskt dom kan inte gräva och har gnagit så mycket på gallret att pälsen försvunnit runt nosen! jag funderar på att köpa en stor samlarlåda från ikea (tror det heter något sånt eller typ samlarbox) men vad är bra och vad är dåligt?

kom med för och nackdelar!

och gärna tips!

## Comment 1
Author: Prickbarnet

Det som är bra är att den är rätt stor, och lätt och flytta och inte lika tung som ett akvarium.

Nackdelarna är väl att om man har otur så kan gerbilerna börja gnaga på plasten men tror inte det är så många som gör det. 🙂

## Comment 2
Author: LisaF

När jag hade gerbiler hade jag den största samlalådan, 130 liter  är de väl på.  
Byggde ett eget nätlock till den och det funkade kanonbra. Hade inte gnagproblemet 🙂

## Comment 3
Author: ulrikame

lådan heter SAMLA och den bästa av de som jag har förstått är 130 L

## Comment 4
Author: marsvins

okej tack allihopa!😃 tar gärna emot flera tips

## Comment 5
Author: Tillao03

Mina gerbiler bor i en samlarlåda 130 liter. Funkar jättebra! :)

## Comment 6
Author: vaniljkaka

Nu lånar jag tråden lite, har bara en fråga. Kan man göra jätte många hål i locket med en borr istället än att skära ut och sätta dit nät/galler? finns de ingen risk att dom börjat gnaga i hålen?

## Comment 7
Author: Prickbarnet

#6 jag hade så till mina i deras förra bur som dom skulle ha tills vi hade fixat mer plats till en 130 liters (då hade dom 45 liter .\_.) och dom fick bo i den när vi åkte på semester och då gnagde sig min ena gerbil ut... Så ja det finns chans för det men om dom har en stor bur med mycket inredning så tror jag inte dom kommer göra det, min gerbil gnagde sig ut antagligen för att han hade tråkigt i den lilla buren (det fanns nästan ingen plats hos min moster som passade dem)

## Comment 8
Author: ulrikame

jag har köpt en 45 L samla som jag använder när jag städar akvariet och jag försökte att borra hål i locket med en borr. det gick inte så bra :(

## Comment 9
Author: marsvins

okej tack hur mycket kostar en 130 liters samla?

och om ni har bilder på samla som bur visa gärna dom!🙂

## Comment 10
Author: Prickbarnet

#9 189 kr :) 

Här är min samla låda:

## Comment 11
Author: marsvins

taaack såå mycket #9

fler bilder!🙂

## Comment 12
Author: Gerbilles

Enda bilden jag har på min samla är tagen uppifrån.. :P

## Comment 13
Author: marsvins

#12 fin!

## Comment 14
Author: marsvins

tar gärna emot tips😃

## Comment 15
Author: vaniljkaka

Måste man verkligen ha lock i samla 130l? tycker den ser så hög ut :P och gerbiler hoppar väl inte så högt?

annars, hur många hål ska man göra i locket? om man gör hål med borr

## Comment 16
Author: ulrikame

de kan hoppa längre än man tror, när jag städar så har jag de i en 45 L samla och jag är glad att jag har lock på den, för står ibland och hoppar i ett hörn... de skulle komma över om locket inte var där

## Comment 17
Author: Prickbarnet

#15 Jo de kan hoppa eftersom de har så långa bakben. :) Sen ska man ju ha massor med spån i så då blir det ju ännu lättare att hoppa.

## Comment 18
Author: marsvins

#15 jag måste iallafall ha lock för jag har katt😉 men annars vet jag inte riktigt mina kan hoppa högt iallafall😃

## Comment 19
Author: Anne.K

Gerbiler hoppar ut utan större svårigheter så lick av något slag bör man ha.

## Comment 20
Author: Anne.K

Lock\*
