# HJÄLP NU!
Author: soetare

min **äldsta** gerbil som e över ett år gjorde nyss något konstigt. jag satt vid datorn och så hör jag att han piper..så jag kollar och medans han tvättar sej under **magen(lite vid könet)** så _piper_ han och _rycker till_ lite, **vad i helv\*te e det?** **e det allvarligt?** **ska jag gå till vetrinären?  
  
Behöver svar!![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)**

## Comment 1
Author: soetare

juste, sen tog jag upp honom och klämde lite försiktigt runt magen och så, då pep han till och bet mej jättehårt, eller det kunde blivit hårt men jag han liksom dra bort. E VÄLDIGT orolig för min lilla älskling![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) så jag skulle vara jätte tacksam för svaaaaar!!

## Comment 2
Author: Candela

Låter ju som om han har ont, så det är väl bäst att kolla upp..

## Comment 3
Author: soetare

aaa , det tror jag ju också..men har har inte **ramlat** eller **slagit sej** och så..tror du det kan ha hänt något **"invändigt"** me honom? typ; **njurarna, levern..magen**?..har själv ingen aning! =(

## Comment 4
Author: Candela

Jag har ingen aning. Men om han hade trillat och slagit sig borde det ju finnas ett sår.
