# Aldrig?
Author: linn8

Hej! Igår(som säkert många vet) fick jag hem Zimba och Zorro dom är från djuraffären i Globen centrum. Dom är inte rädd av sig, dom klättrar på tröjan och i håret över händerna osv. Dom sitter aldrig stil:,( det känns som att det är fel på dom:,(! Kommer dom att bli tama? Någon som kan bäretta något BRA om djuraffären gerbiler? Hur ska jag göra för att "lugna ner dom"? Snälla svara!

## Comment 1
Author: Gerbilles

Dom flesta gerbiler har väldigt mycket spring i benen, så det är ingen ovanligt alls. 😃

Dom verkar på din beskrivning ganska tama redan nu, så det kommer nog inte vara ett problem överhuvudtaget!

## Comment 2
Author: linn8

#1 tack! Vad skönt! Mina andra jag haft var 7 månader och redan tama och lugna Zimba och Zorro är bara 4 månader.

## Comment 3
Author: linn8

Kommer dom att bli lugnare sen? :O

## Comment 4
Author: Gerbilles

#3 Kanske när det börjar bli gamla, men gerbiler är väldigt aktiva av sig och sitter oftast inte still särskilt ofta. 🙂

## Comment 5
Author: linn8

#4 mina andra 5 var lugna vid hälso kontroll osv?

## Comment 6
Author: Anne.K

Som redan nämnt så är gerbiler aktiva djur. Det är sällan de vill sitta stil oavsett hur tama de än är. Så det är inget konstigt. Dina tycker jag allt låter redan ganska tama, sedan är även dina fortfarande unga. När gerbiler blir runt 2 år så är min erfarenhet att de då börjar lugna ner sig en aning.

## Comment 7
Author: Sevgi

Vad kul att du köpte dem! Jag var där i fredags och såg dem här två, de var jättesöta!

Lycka till med dem :D

## Comment 8
Author: linn8

#7 vad kul att du såg dom! Zimba gör av med så mycket energi att han sover mer än Zorro:P

## Comment 9
Author: linn8

Zorro och Zimba

## Comment 10
Author: linn8

Är dom för "gammla" för att bli tama? (4 månader)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 nejdå, dom verkar ju väldigt tama redan! och du har ju inte haft dom så länge, mina va som dina i början också och va nästan helt tama när jag fick dom, fast dom ville inte klättra på armen. den ena klättrar upp på armen och sätter sig på axeln direkt man sätter i handen i buren nu 😃

## Comment 12
Author: BettaSplendens

#10 Nej, gerbiler kan inte bli för gamla för att bli tama.. Men enligt din text låter det ju redan som dom är hyfsat tama om dom klättrar på dig osv?

## Comment 13
Author: linn8

#12 vad bra! Domän absolut inte rädda med vill inte bli plockade med.

## Comment 14
Author: linn8

Kan jag ha dom lösa i mitt rum om jag sätter för sladdar osv?

## Comment 15
Author: Sevgi

#14 Ja det kan du nog :) men det finns lite mer än sladdar, ta bort diverse tygsaker du är rädd att de kan gnaga på. Det finns en kategori om det som heter "Gerbilsäkra rummet"! Jag har min i sängen nu bara (han vågar inte hoppa ner) och det tycker jag kan räcka i början. :)

## Comment 16
Author: jossi03

Skrev du att de var 4 månader när du köpte dem? Skulle inte bli förvånad om de är 2 st gerbiler som har blivit återlämnade till djuraffären pga av nån inte ville eller ångrat sig, tror ej personalen har tid eller lust att sitta och gör dem handtama. Detta hände mig i våras, Köpte 3 st gerbiler som skulle vara 4-5 veckor gamla. De var riktig tama redan då och klättrade och var absolut inte rädda för att springa fritt ute. Men som första gången ägare så tänkte jag ej på storleken på dem då, men nu när jag fått egna bebisar och de är 4 månader idag och inte i närheten av hur de var som jag köpte som skulle vara 4 veckor. Så mina var nog såna som var återlämnade någonstans, tyvärr dog en av dem lite senare också. Men det betyder ju inte att det är någon nackdel ifall det skulle vara så. Ta vara på det att de redan är tama. Mina 3 bebisar som jag behöll är det 2 som är på god väg att bli tama medans den 3 är riktigt skvätten av sig

## Comment 17
Author: linn8

#16 känns så tråkigt... Att dom kanske är färdig växta och att dom aldrig vill bli upplockade...:( vill ha kvar dom samtidigt.

## Comment 18
Author: jossi03

är de 4 månader så är de inte färdig växta, jag har 3 st som är födda i maj och 2 som jag köpte i mars som skulle varit bebisar men var nog fullvuxna. man ser en väldig  skillnad på dem i storlek. Man får ge det lite tid att få dem tama. Man får lite känna av när de vill bli gosade och grejade med, så upplever jag det ialla fall. På dagarna är de inte alls nyfikna och vill sitta i handen medans nu på kvällen vill de inget annat än att få komma ut och äter gärna ur handen. Ska nog slita mig härifrån och gå och hälsa på dem🙂

## Comment 19
Author: linn8

#18 ok, dom är tydligen födda i slutet på juni. Vi kollade papperna
